מכירת חיסול

דליפת מידע על עסקאות מקרקעין ביהודה ושומרון מהמנהל האזרחי למנגנוני הביטחון המסכל הפלסטיני

 

ליבת הסכסוך הישראלי-פלסטיני היא המאבק על אדמות יהודה ושומרון. בעוד מדינת ישראל לא קיבלה החלטה בנוגע לעתיד האזור, הרשות הפלסטינית פועלת במרץ להקים מדינה פלסטינית על השטח. אחת מזרועות המאבק הפלסטיני היא הפעילות למניעת מכירת אדמות פלסטיניות ליהודים. לשם כך, פועלות במנגנוני הביטחון הפלסטינים מספר מחלקות שונות העוסקות בסיכול עסקאות, באיתור מוכרים פלסטינים, בחקירת, עינויים ואף חיסולם בעת הצורך, תוך יצירת הרתעה כלפי פלסטינים המעוניינים למכור את אדמתם ליהודים.

מנגנוני הביטחון הפלסטינים פועלים במגוון דרכים לאיתור מוכרים פלסטינים, אחת מהן, היא השגת מידע מתוך המנהל האזרחי על פלסטינים המבקשים לטפל ברישום אדמות שבבעלותם. לשם כך, מפעילים מנגנוני הביטחון הפלסטינים מקורות מקרב העובדים הפלסטינים של המנהל האזרחי במפקדות התיאום והקישור, המדווחים להם על פלסטינים שהגיעו לקבל שירות והעלו את חשדם. הפקידים הפלסטינים המתגוררים בשטחי A או B תחת מרותה של הרשות הפלסטינית, משתפים פעולה מרצון או מאונס עם מנגנוני הביטחון.

המחקר מסביר על אופן הטיפול בעסקאות מקרקעין ביהודה ושומרון, אירועים בהם מעורבים עובדי המנהל האזרחי בהעברת מידע על מוכרים פלסטינים למנגנוני הביטחון הפלסטינים ועל פעילות משפטית שמובילה לחשיפת מוכרי קרקעות לצורך סיכול.

כפי שקבע מבקר המדינה בדו"ח שפרסם באוגוסט 2020, הבעיה המבנית בהעסקת עובדים פלסטינים בתפקיד כה רגיש, ודליפת המידע מהם ידועה למפקדי המנהל האזרחי ולשב"כ, אך למרות זאת לא נעשה דבר כדי לתקן את המצב.

למרות האזהרות, באוקטובר 2021 נעצר בשנית העובד הפלסטיני הבכיר ביותר במנהל האזרחי העוסק בפיקוח על כלל עסקאות המקרקעין ביהודה ושומרון, ויחד עם מעצרו תפסו מנגנוני הביטחון הפלסטינים עשרות תיקים עם ניירת מקורית של עסקאות מקרקעין שכולל מידע רגיש על המעורבים בעסקאות אלו.

נכון למועד כתיבת שורות אלו העובד עדיין מוחזק בידי הרש"פ יחד עם תיקי העסקאות. כך, ממשיכה הרש"פ לשלוט בעובדים הפלסטינים של המנהל האזרחי ובמידע הרגיש המטופל על ידם, תוך רשלנות חמורה של המנהל האזרחי המאפשרת זאת.