קרן NDC וקשריה לארגוני שמאל קיצוני

מימון ארגוני השמאל הרדיקלי - שוברים שתיקה, גישה ובצלם, על ידי הקרן הפלסטינית NDC

המחקר חושף את חידוש הקשר בין ארגוני שמאל רדיקלי ישראלים לקרן פלסטינית בעלת אידיאולוגיה קיצונית ואנטי-ישראלית חריפה, המממנת ארגונים שקשורים לארגון הטרור 'החזית העממית לשחרור פלסטין'.

בשנים 2019-2020 קיבלו שוברים שתיקה, יש דין, גישה ובצלם במצטבר כ-10,800,000 ש"ח מהקרן הפלסטינית NDC.

NDC מקדמת אידיאולוגיה אנטי-ישראלית קיצונית; תמיכה ב-BDS, קידום קמפיין אנטי-נורמליזציה עם מדינת ישראל, תמיכה בזכות השיבה לפלסטינים בגבולות מדינת ישראל ועוד.

הקרן מממנת בין היתר את רשת "SHAFAQ", רשת ארגוני תרבות במזרח ירושלים שקשורה הדוקות לארגון הטרור החזית העממית לשחרור פלסטין. בכירי הרשת ישבו בכלא הישראלי על קשרים עם ארגון החזית העממית, הסתה ותמיכה בטרור, מפגש עם נציגי חיזבאללה ותקיפת שוטרים.

NDC דורשת מארגונים המקבלים ממנה מימון להתחייב לאידיאולוגיה רדיקלית זו ולפעול למענה, דרישה שאימתנו בשיחה עם נציגי NDC שאישרו גם שהעבירו מימון לארגון שוברים שתיקה.

בנוסף, הארגונים הנתמכים על ידה מחוייבים בשקיפות של המידע שברשותם, כלפי הגורמים המממנים וכלפי הרשות הפלסטינית.

הקוד האתי של קרן NDC

התחייבות לשקיפות מידע מצד הארגונים הנתמכים על ידי הקרן

ממצאי המחקר מטילים צל כבד על הארגונים הישראלים המקבלים מימון מקרן NDC. שותפות עם קרן הדוגלת באידיאולוגיה אנטי-ישראלית, מחייבת לפעול נגד ארגונים אלו אפילו בצעדים פליליים על קידום BDS וקשר עם ארגונים החותרים תחת מדינת ישראל.

חובת השקיפות וחשיפת המידע מחייבים בדחיפות חקירת השימוש במידע הצבאי הנמצא בידי ארגון שוברים שתיקה. מידע זה נאסף ללא מנגנוני בקרה של מערכת הביטחון, ואופן השימוש בו אינו ידוע. קיים חשש ממשי ששוברים שתיקה מעבירים מידע שנאסף על ידם לידי גורמים ברשות הפלסטינית בתמורה לכסף שהם מקבלים, וגורמי הביטחון צריכים לבדוק את הנושא לעומק ולוודא שמידע רגיש לא מועבר לידיים עויינות.