הקשרים בין מפלגת רע"ם לחמאס

כך יעבור תקציב המדינה לארגוני התנועה האסלמית

ממשלת ישראל ה-36 הוקמה בתמיכת מפלגת רע"ם. לראשונה מאז קום המדינה מפלגה ערבית הייתה שותפה בקואליציה ובניהול המדינה. לכאורה, מדובר בהבשלה של תהליך שילוב ערביי ישראל במדינת ישראל כאזרחים מן השורה.

אולם, מפלגת רע"ם היא הזרוע הפוליטית של התנועה האסלאמית בישראל, שהיא כמו שאמר ראש הממשלה נפתלי בנט ערב הבחירות - תנועה אחות של החמאס.

צילום: דוברות רע"ם

כזרוע פוליטית, מתפקדת מפלגת רע"ם כאחת מזרועות התמנון של התנועה האסלאמית בישראל, והיא חלק מרשת ארגונים הקשורים זה בזה ופועלים תחת אותה סמכות דתית ומנהיגות רוחנית המקבלת את החלטות התנועה האסלאמית בישראל.

המחקר מציג את זרועות התנועה האסלאמית בישראל וחושף את הקשרים של התנועה לחמאס בעזה, למימון משפחות מחבלים, לקרנות מימון טרור של החמאס ולכספים בהיקפים עצומים המועברים מישראל ליעדים שונים ביהודה ושומרון, לרצועת עזה ומדינות ערב, בהן מדינות המוגדרות כמדינות אויב כמו לבנון וסוריה.

הארגון הגדול ביותר של התנועה האסלאמית היא עמותה ישראלית המכונה "סיוע 48". לעמותה מחזור כספים של קרוב לחמישים מיליון ₪ בשנה, והיא מעבירה מיליוני ש"ח בשנה לפרויקטים משותפים עם החמאס בעזה.

בנובמבר 2019 פתחה העמותה סניף בעזה, וראשי העמותה, בהם המנכ"ל, ע'אזי עיסא, הגיעו לביקור בעזה במהלכו נפגשו עם בכיר חמאס ע'אזי חמד המשמש כיום כחבר הלשכה המדינית של חמאס. לאחר פתיחת הסניף, החלה העמותה להזרים סיוע רב לרצועת עזה ברכוש וכספים, בשיתוף פעולה עם המשרד לפיתוח חברתי של חמאס.
בפברואר 2021 נאם ע'אזי חמד באירוע שנתי של העמותה בעזה, והודה לראשי העמותה על הסיוע שהם מעניקים למשפחות מחבלים בעזה.

במקביל לתפקידו בעמותה, מנכ"ל עמותת סיוע 48, ע'אזי עיסא, משמש בתפקיד משמעותי במפלגת רע"ם. הוא התמודד ברשימה לכנסת, שימש כחבר צוות המו"מ הקואליציוני וכיו"ר ועידת המפלגה.

העמותה הצהירה שהיא מסייעת למשפחות יתומי "שהידים ואסירים" בשטחי הרשות הפלסטינית. מנהלת המשרד של העמותה בטול כרם, אזהאר שחרור, היא אחותו של אחד ממפקדי חוליית החמאס שביצעה את הפיגוע הנורא במלון פארק בנתניה בפסח 2002 ,בו נרצחו 30 ישראלים. הפיגוע שהוביל לפתיחת מבצע 'חומת מגן'. אחיה המחבל יושב כיום בכלא הישראלי, והיא מביעה בו תמיכה פומבית מידי פעם.

מלון פארק אחרי הפיגוע

צילום: יהושע יוסף

בטורקיה, פועלת העמותה בפרויקטים משותפים יחד עם ארגון אל פורקאן, שקורא באופן פומבי להשמדת מדינת ישראל ומצהיר על תמיכה בחמאס.

ארגון מרכזי נוסף של התנועה האסלאמית הוא עמותת 'אל אקצא'. יו"ר התנועה האסלאמית, שייח' חמאד אבו דעאבס, חבר בהנהלת העמותה וסגנו, צפוות פריג', יו"ר העמותה.

העמותה קיבלה לאורך השנים כ-5.12 מיליון ש"ח מקרנות אסלאמיות זרות, כולל קרנות שהוכרזו כ'התאחדות בלתי מותרת' כיון שהן קרנות מימון של חמאס. בשנת 2015 החרים משרד הביטחון את כל כספי העמותה ורכוש נוסף, בגלל הכספים שקיבלה מאותן קרנות.

דיווח העמותה בדו

לתנועה האסלאמית ארגונים נוספים רבים בתחומים של חינוך והשכלה, שירותי דת, תאי סטודנטים, ארגון נשים, לימודי אסלאם, נציגות בהסתדרות המורים ועוד. לתנועה האסלאמית ולמפלגת רע"ם נציגות ושליטה בעשרות עיריות ורשויות מקומיות ברחבי הארץ.