בקטנה על המחקר

ב-2004 החלו מספר פעילים אנרכיסטים מישראל בפעילות משותפת יחד עם 'הועדות העממיות הפלסטיניות', שהוקמו במטרה ליזום ולתאם פעולות מאבק פלסטיניות המוניות נגד צה"ל. הפעילות התמקדה בהפגנות קבועות נגד בניית גדר ההפרדה בהשתתפות פלסטינים, ישראלים וזרים מחו"ל. מאוחר יותר אימצו האנרכיסטים את השם 'אנרכיסטים נגד הגדר'.

האנרכיסטים הישראלים תועדו פעמים רבות מובילים את ההפגנות, מתעמתים עם חיילי צה"ל, עוזרים לזורקי האבנים, מגוננים בגופם על פלסטינים ומעבירים כספים למארגני ההפגנות מהצד הפלסטיני. מספר האנרכיסטים הודו שהם תומכים בחיסול הציונות והקמת "מדינה פלסטינית דמוקרטית" מן הירדן ועד הים התיכון.

ההפגנות הפכו מידי שבוע לעימותים אלימים שגבו, לאורך השנים, את חייהם של עשרות מפגינים פלסטינים וגרמו לפציעתם של חיילי צה"ל רבים בגוף ובנפש. פציעות חמורות שהפכו מספר חיילים לנכים לצמיתות.

הפגנות מתקיימות מידי יום שישי במספר מוקדים קבועים ביהודה ושומרון, והן מספקות חומר תעמולה השבועי לקמפיין ה-BDS העולמי. ללא נוכחות האנרכיסטים הישראלים והפעילים הזרים, היו ההפגנות דועכות מעצמן או מופסקות על ידי כוחות צה"ל. נוכחות של ישראלים בין המתפרעים מעמידה את כוחות הביטחון בבעיה מבצעית ותקשורתית, אותה מנצלים הפלסטינים עד תום, כדי למנף את המאבק הפלסטיני בתודעה הבינלאומית.

לקבלת עדכון פעילות

לקבלת העדכון החודשי שלנו