הקשר לביטחון המסכל הפלסטיני

הביטחון המסכל הפלסטיני "אלאמן אלוקאא'י" הוא מנגנון הביטחון של הרשות הפלסטינית כמו מקבילה פלסטינית לשב"כ. המנגנון אוסף מודיעין ומפעיל סוכנים בקרב האוכלוסייה הפלסטינית, אזרחי ישראל, ואף בקרב חיילי צה"ל.

הביטחון המסכל ידוע ביד הקשה שהוא נוקט כלפי מתנגדי משטר, פורעים, להט"בים וכל אדם שמעלה חשד. אינספור עדויות על עינויים, חטיפות מבתים, מעצרים שרירותיים ועוד. 

ארגון לוחמים לשלום מצהיר שהוא ארגון של לוחמים שהחליטו לשים את הנשק בצד ולדבוק בפעילות שלום, לא אלימה, לטובת יחסים משותפים של ישראלים-ערבים. אולם ב-08/2019 הגיע לידנו מסמך של הביטחון המסכל הפלסטיני שסווג כ'סודי ביותר'. מהמסך עולה שעובד ותיק במנגנון הביטחון המסכל הפלסטיני נמצא בקשר שוטף וקבוע עם פעילה בכירה בארגון בשם נטע חזן ופעילות הארגון מלווה ומתואמת עם הביטחון המסכל הפלסטיני.

המסמך המקורי

תרגום המסמך

 

בדקנו וגילינו שבכיר בביטחון המסכל הפלסטיני בדרגת לוטננט קולונל (מקבילה לדרגת סגן אלוף), בשם ראד אלהדר משמש בכובע האזרחי שלו פעיל בארגון לוחמים לשלום ואף היה בין המייסדים. הוא היה אחראי מטעם הצד הפלסטיני בארגון על נושא אישורי הכניסה של פלסטינים מהארגון לפעילויות בישראל, ועל ליווי הפעילים הפלסטינים בקבוצות האזוריות של הארגון.

ראאד אלהדאר הוא מחבל מורשע שישב בכלא הישראלי שלוש שנים על ניסיון לבנות פצצה, לאחר שהיה מבוקש במשך שנה. הוא לא הסתיר על העבר שלו וסיפר אותו באחד ממפגשי הארגון עוד ב2007.

 

אלהדאר (מימין) בטקס סיום קורס מפקדים של הביטחון המסכל

 

נטע חזן המוזכרת במסמך שסווג כ'סודי ביותר', היא פעילה מרכזית ב'לוחמים לשלום' משנת 2009, היא פעילה גם בארגונים 'ידיים של שלום', ו'אגודת המשפט הבין דתי' ועובדת כמנחת קבוצות דיאלוג, מתרגמת ומורה לערבית ולעברית.

נטע מוגדרת כמתנדבת פעילה, ובפרסומים רבים של הארגון מופיעה כתובת המייל האישית שלה להרשמה לפעילות, ונראה שהיא אחראית על ארגון אירועים. כחלק מתפקידה נטע מרצה במקומות שונים בעולם יחד עם שותפיה הפלסטינים ב'לוחמים לשלום'.

במסמך הפנימי של הביטחון המסכל נכתב שארגון 'לוחמים לשלום' ערך צעדה לציון עשור לפעילותו בהשתתפות מאות פלסטינים וישראלים שמחו יחד נגד גדר ההפרדה באזור מחסום המנהרות מדרום לירושלים. נטע חזן וראאד אלהדאר תיאמו מראש את הצעדה כמפורט במסמך, השתתפו בצעדה ונאמו בה. בנאומה אמרה חזן "מחובתי לעמוד לצד אחיותיי ואחיי הפלסטינים, כי המאבק שלהם הוא המאבק שלנו".

 

נטע חזן נואמת ביום הזיכרון הישראלי - פלסטיני


לאורך השנים נחקרו פעילי הארגון על ידי מנגנוני הביטחון הפלסטינים בחשד שהם מקדמים נורמליזציה עם ישראל, בטענה שהדבר משרת את ישראל. מנגד בארגון נאבקים להוכיח שמטרתו היא אך ורק "התנגדות" לכיבוש ולא יצירת נורמליזציה של דו-קיום ואף פעלו רבות כדי לקבל אישור רשמי מנשיא הרשות הפלסטינית אבו מאזן, על כך שהפעילות אינה נחשבת נורמליזציה ("تطبيع"- "תטביע" בערבית) עם ישראל. מטרת האישור היא לאפשר לפלסטינים לקחת חלק בפעילות ולאפשר לארגון לפעול בחופשיות בשטחי הרשות הפלסטינית.

פעילי הארגון קיימו בשנת 2014 פגישה עם גנרל זיאד הב א-ריח, ראש הביטחון המסכל הפלסטיני. בסיכום הפגישה נכתב "ההערכה לתנועה ולדרך פעולותינו הובעה בפה מלא על ידי ראש הביטחון המסכל".

נכון לשנת 2019 הארגון לא הגדיר את עצמו כתנועת שלום או זכויות אדם, אלא כארגון "התנגדות לכיבוש". ההגדרה שניתנה על ידי הנהלת הארגון בשנת 2019 הייתה: "תנועה שמובילה לסיום הכיבוש תוך התנגדות, שינוי עמדות ויצירת קהילה דו-לאומית. אנחנו רוצים להגדיל ולהרחיב את ההשפעה שלנו בשני העמים וברמה הבין-לאומית, למען מטרת העל שהיא סיום הכיבוש".

לקבלת עדכון פעילות

לקבלת העדכון החודשי שלנו