סיפורו של ג'לאל חסין

ג'לאל חסין, תושב עזון, מכר קרקעות שבבעלותו באזור אלקנה ואלפי מנשה לסוחר מג'לגוליה בשם אחמד סלאמה והסכים לשמש עבורו כאיש קש בעסקת מקרקעין באזור.

לצורך ביצוע העסקה הוא הגיע למת"ק יחד עם עו"ד ערבי אזרח ישראל כדי לטפל בעסקה. הפקיד במת"ק, ראאד סוואלחה, לא הסכים לטפל בעסקה שמעורב בה אזרח ישראלי ודרש מג'לאל שיביא עו"ד פלסטיני. לאחר מספר ימים, בתחנת דלק ליד ג'לג'וליה ג'לאל סומם ונחטף לחקירה במתקן הביטחון המסכל בג'לג'וליה. בשלב זה החל ג'לאל לעבור תקופה של מספר שנים של חקירות, עינויים, כליאה ותוך כדי עשרות אשפוזים בבתי חולים ברש"פ כתוצאה מהעינויים שעבר.

לאחר מעצרו נעצרו עוד 11 חשודים נוספים, בני משפחתו של ג'לאל, עורך דינו הפלסטיני ואנשים הקשורים לאחמד סלאמה.

לאחר מספר חודשי חקירות ועינויים הוכרח ג'לאל להצטלם לתכנית ששודרה בטלוויזיה הפלסטינית שהכין הביטחון המסכל על תפיסתו והוקעתו כבוגד בלאום הפלסטיני, כדי להרתיע פלסטינים מלמכור קרקעות. הוא הוכרח לומר שזייף את עסקאות הקרקעות שביצע.

לאחר תקופת מעצר נוספת של כשנה וחצי ועינויים נוספים, הוכרח ג'לאל לחתום על מסמכים בהם הוא מעביר את הבעלות על אדמותיו לידי הרשות הפלסטינית. רק לאחר תקופה נוספת שוחרר בערבות לביתו וכעבור יום ברח לישראל.

בישראל ג'לאל חי ברחובות ונמלט על נפשו במשך תקופה ארוכה, ופנה לגורמים ישראלים לבקש סיוע והגנה. לאחר תקופה ארוכה של המלטות, נעלם גל'אל וגורלו אינו ידוע.

במקביל, אחמד סלאמה, סוחר הקרקעות מג'לג'וליה, חוסל על ידי שלוחים של מנגנוני הביטחון הפלסטינים בירי ברחוב בג'לג'וליה, ב-8 בדצמבר 2018 בשל מעורבותו במכירת קרקעות פלסטיניות ליהודים. מקורות פלסטינים מסרו לכלי התקשורת כי 'גדודי חללי אל אקצא' של הפת"ח חיסלו אותו. עד היום, משטרת ישראל לא פיענחה את הרצח שבוצע בתוך ישראל, הרוצחים לא נתפסו, ולבני משפחתו של סלאמה נמסר על ידי חוקרי המשטרה שהחקירה הסתיימה כי "מדובר בסכסוך פנימי".

כשלושה שבועות לפני הירצחו של סלאמה, הוא פנה אלינו בבקשת עזרה, כיוון שהבין שיש כוונה של מנגנוני הביטחון הפלסטינים לרצוח אותו. אביו של סלאמה גם הוא נרצח בשנות ה-80' בשל מעורבותו במכירת קרקעות ליהודים. גם שותפו לאותה עסקה נרצח.

לקבלת עדכון פעילות

לקבלת העדכון החודשי שלנו