העברת מידע מהמנהל האזרחי לביטחון המסכל הפלסטיני

באופן רשמי על פי הסכמי אוסלו, ניהול הקרקעות מוחזק באופן בלעדי בידי המנהל האזרחי ללא שיתוף פעולה או מידע עם הרשות הפלסטינית. אבל במשך השנים נחשפו כמה מקרים של הדלפת מידע מהמנהל האזרחי לגורמים ביטחוניים פלסטינים שמטרתם למנוע מכירת קרקעות ליהודים בשטחי C.

העדויות מוכיחות שלא מדובר בשמועות שרצות מפה לאוזן אלא מידע מדוייק שעובר בצורה מפורטת מהצד הישראלי לצד הפלסטיני. לדוגמא, ישנן מספר עדויות על כך שמסמכים של עסקאות מקרקעין שנמסרו בלשכות הרישום במת"קים, הוצגו כעבור ימים בודדים בחקירות של מנגנוני הביטחון הפלסטינים, לפלסטינים שמסרו אותם. לעיתים כבר ביציאה מרישום העסקה, מבצע העסקה נתפס על ידי אותם גורמים. כך לדוגמה קרה בינואר 2019: אזרח פלסטיני הגיע יחד עם עו"ד ערבי-ישראלי לבצע רישום עסקה במת"ק רמאללה. עם יציאתם מהמתחם הם היו תחת מעקב עד שנעצרו בצומת ביתין, על ידי אנשי הביטחון המסכל הפלסטיני. עקבותיו של האזרח הפלסטיני נעלמו עד היום. עורך הדין הצליח להימלט ולחזור לשטח ישראל.

החוק הפלסטיני הנסמך על החוק הירדני, קובע עונש מאסר עולם עם עבודות פרך לפלסטיני שימכור קרקע לישראלים. אך לא פעם עקבותיו של החשוד נעלמות או שהוא מוצא את מותו בדרכים לא טבעיות, רצח, התאבדויות בנסיבות לא סבירות, 'תאונות עבודה', סיבוכים רפואיים משונים ועוד. חלק מהאירועים קורים בכלא, חלק בשטח הרשות וחלק אף בתוך שטח ישראל.

למרות הסיפורים המזעזעים, העמדה הרשמית של המנהל האזרחי היא שהמידע לא מועבר למנגנונים הפלסטינים וכי נעשית בקרה על העובדים הפלסטינים, אולם ברור כי המידע מוזרם בצורה קבועה ואף מביא למותם של פלסטינים.

לקבלת עדכון פעילות

לקבלת העדכון החודשי שלנו