תועד בהפרת סדר בשומרון - ונעצר בעבודתו בתל אביבשוטרים עצרו אתמול את פעיל השמאל יונתן פולק, שעובד בעיתון "הארץ", במשרדי העיתון בתל אביב - והבוקר (שלישי) פורסם תיעוד מלפני שלושה שבועות שבו הוא נראה משתתף בהפרת סדר בכפר הפלסטיני קדום שבשומרון. בסרטונים שצולמו על ידי ארגון "עד כאן" נראה פולק מרים ומוביל צמיגים לתוך מדורה בוערת כחלק מהפרת סדר מול חיילי צה"ל.

התיעוד הועבר למשטרה אתמול במסגרת תלונה נוספת שהוגשה נגד פולק על ידי "עד כאן" בטענה להסתה. זאת בעקבות מאמר שפרסם שבו כתב: "עלינו להצטרף אל ילדי האבנים ובקבוקי התבערה. עלינו לצעוד בעקבותיהם". בעקבות המאמר הגיש עו"ד צור פלק מארגון "עד כאן" תלונה דחופה למשנה לפרקליט המדינה, עו"ד נורית ליטמן, בבקשה להורות מיד על פתיחה בחקירה מהירה נגד פולק בגין הסתה נגד חיילי צה"ל.

פולק נעצר אתמול במקום עבודתו לאחר שסירב להגיע לדיונים בעניין הקובלנה הפלילית שהוגשה נגדו בשנת 2018. בעקבות סירובו, הוציא שופט בית משפט השלום בירושלים, דב פולוק, צו הבאה נגדו שהפך לצו מעצר כללי. הצו כלל בתוכו את כתובת עבודתו של פולק, במשרדי עיתון "הארץ" ברחוב שוקן בתל אביב.

נגד פולק הוגשה קובלנה פלילית בטענה כי תקף חיילים בהפגנות מחאה שהשתתף בהן מעבר לקו הירוק. על פי הטענה, פולק ופעילים נוספים בארגון "אנרכיסטים נגד הגדר" אירגנו והשתתפו בהפגנות אלימות בימי שישי בכפרים פלסטיניים, שבהן נפצעו חיילי צה"ל.

פולק טען בבית המשפט כי "ההליך שבו הוצא צו המעצר עוסק בדיכוי ההתנגדות לדיקטטורה הצבאית שמנהלת ישראל בשטחים. התייצבות לדיונים האלה תהיה הכרה בסמכות של בית המשפט הישראלי לדון בהתנגדות לאותו משטר אותו הוא מייצג. העניין אינו סכום זה או אחר של כסף, ואין בכוונתי להכיר בלגיטימיות של בית המשפט לדון בעניין זה".

פולק יכול להשתחרר בכל רגע מהמעצר, אך בשלב זה הוא מסרב להפקיד ערבון כספי ולחתום כי יתייצב לדיונים הבאים בעניינו. היום צפוי להתקיים דיון בעניינו של פולק בבית המשפט.

עו"ד גבי לסקי, שמייצגת את פולק, מסרה כי "הקובלנה הפלילית הוגשה על ידי ארגון ימין קיצוני ללא סמכות בדין ומהווה שימוש לרעה בהליכי בית המשפט לצורך רדיפה פוליטית. מצער שבית המשפט והמשטרה נתנו יד לפגיעה בחירותו של אדם על סמך רדיפה פוליטית. לפני למעלה מחמישה חודשים הגשתי בקשה ליועמ"ש כדי שיפסיק את הפארסה בו ארגון פוליטי מעמיד לדין אזרחים שמתנגדים להם אידאולוגית. מקווה שמעצרו של יונתן יוביל את היועמ"ש לעכב את ההליכים בתיק זה בהקדם. אחרת הוא פותח פתח שארגונים פוליטיים יתחילו להעמיד לדין אזרחים בגלל עמדותיהם הפוליטיות".

מנכ"ל עד כאן גלעד אך מסר כי "מזה כ-15 שנים ארגון אנרכיסטיים נגד הגדר בראשותו של יונתן פולק מוביל תקיפות והתפרעויות אלימות של פלסטינים כנגד חיילי צה"ל וזוכה לחסינות בטענה של חופש הביטוי למרות הפציעות הרבות שנגרמות לחיילים. אנו מקווים שמכאן ולהבא רשויות האכיפה יתנו את הגיבוי המשפטי המגיע לחיילי צה"ל אשר עומדים בחזית למען כולנו וימנעו מהאנרכיסטים את המשך התוקפנות".


https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5655606,00.html

96 צפיות