השר סמוטריץ ליועמ"ש: הגש כתב אישום נגד האנרכיסטים שפועלים נגד כוחותינו

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ פנה ליועמ"ש אביחי מנדלבליט בבקשה שיורה לפרקליטות להמיר את הקובלנה הפלילית שהגיש ארגון 'עד כאן' נגד פעילי 'אנרכיסטים נגד הגדר' בכתב אישום. לדבריו, הדבר עדיף על עיכוב

ההליכים שביקשה עורכת דינם של האנרכיסטים, שימנע את חקר האמת ואת הפסקת הפגיעה בחיילי צה"ל. מדובר בקובלנה פלילית שהגיש ארגון 'עד כאן' נגד שלושה פעילים בכירים בארגון 'אנרכיסטים נגד הגדר', קובי סניץ, אילן שליף ויונתן פולק, המארגנים את הפגנות ימי שישי האלימות נגד חיילי צה"ל ומשתתפים בהן.


השר סמוטריץ ציין במכתבו את בקשתה של עורכת הדין גבי לסקי המייצגת שניים מבין הנאשמים לעיכוב הליכים בטענה כי ארגון 'עד כאן' הינו ארגון פוליטי ציבורי. סמוטריץ' כתב כי לדעתו אין ל'עד כאן' מניעה להיות קובלים בנידון, וכי "במקרה הנ"ל על הפרקליטות לממש את זכותה.. ולהעביר את אחריות התביעה לידיה".


סמטוריץ' תיאר את ההפגנות המדוברות: "אין חולק כי תקיפת חיילי צה"ל, קל וחומר כשמדובר בתקיפות על בסיס שבועי ובאמצעות ידויי אבנים, השלכת בקבוקי תבערה ודרדור צמיגים בוערים לעבר כוחות הביטחון, הינה פעולה אסורה ומסוכנת הדורשת התערבות של רשויות החוק. היות ומדובר על אירועים חוזרים, המונהגים על ידי אותם גורמים פעם אחר פעם, גורמים שחלקם אף מצהיר בריש גלי כי הם אינם מאמינים בסמכויות בית המשפט הישראלי וכי הם ימשיכו להפר את החוק (ראה מאמרו של הנאשם יונתן פולק ב'הארץ').. היו גוררים בקשה למעצר עד תום ההליכים, ולכל הפחות היה מוביל לשחרור בתנאים בהם הנאשמים היו מורחקים ממוקדי ההתפרעויות אליהם הם ממשיכים להגיע מדי שבוע".לאור זאת, ביקש סמוטריץ מהיועמ"ש מנדלבליט: "תורה לפרקליטות ליטול לידיה את הקובלנה ולהמירה בכתב אישום שיוגש על ידה.. בכך תושג התוצאה האופטימלית לכלל הנוגעים בקובלנה.. עמותת 'עד כאן' פנתה להגשת הקובלנה רק לאחר שפניותיה לגורמים הרלוונטיים לא נענו והתקיפות לא פסקו. פתרון זה עדיף עשרות מונים על עיכוב הליכים שיוביל הן ל'מתנה' לנאשמים ובתוכם יונתן פולק שאינו מכיר כלל בסמכות בתי המשפט".


כמו כן, לדבריו, עיכוב ההליכים ימנע את חקר האמת ואת הפסקת פעולתם של האנרכיסטים נגד חיילי צה"ל. בסוף מכתבו ציין השר כי "תקיפות חיילי צה"ל במקומות בהם פועלים אותם נאשמים ממשיכות מדי שבוע, ועל כן אודה לטיפול מהיר ואפקטיבי בבקשתי".


בתוך כך, הנאשם יונתן פולק נעדר מהדיונים בעניינו, הוצא נגדו צו הבאה שהפך בשבוע שעבר לצו מעצר. משטרת ישראל חיפשה את פולק מספר פעמים גם במקום עבודתו, מערכת עיתון 'הארץ' ברחוב שוקן 21 בתל אביב. החיפוש הראשון התקיים בתחילת נובמבר, ומשלא נמצא פולק במשרדי 'הארץ' ניסה השוטר להתקשר עימו טלפונית. פולק מסר לשוטר כי אין בכוונתו להתייצב בשום תחנת משטרה.


פעם נוספת הגיעו השוטרים למשרדי 'הארץ' בתאריך ה-25/11 מוקדם בבוקר, ונמסר להם כי פולק יגיע בשעה 9:00. כשהגיעו פעם נוספת לחפשו בשעה 10:00, לא מצאוהו. הפעם האחרונה בה חיפשו אותו השוטרים ברחוב שוקן בתל אביב היתה בשבוע שעבר, לקראת דיון בעניינו שהתקיים בביהמ"ש השלום בירושלים. פולק לא נכח במשרדי המערכת, ובשיחת טלפון עם השוטר אמר כי "אני לא יכול לדעת מי אתה, אני יכול להגיד לך שאני מלכת אנגליה", והוסיף כי עוד שעה יגיע למערכת העיתון. מששב השוטר למקום, פולק טרם הגיע.כאמור, בשבוע שעבר חתם השופט דב פולוק על צו מעצר כללי נגד פולק. מדובר בהוראה כללית למשטרת ישראל לעצור את פולק, ובמידה ולא ישלם את הסכום שקבע השופט, ישאר פולק במעצר ויובא בפני שופט שיחליט בעניינו.

יועמ"ש ארגון 'עד כאן', עו"ד צור פלק, ברך על מכתבו של השר סמוטריץ': "אנחנו סבורים שתפקידה של המדינה הוא להגן על חיילי צה"ל מפני אותם עבריינים. הגשת הקובלנה באה מתוך רצון לצמצם ולמנוע את התקפות האנרכיסטים על חיילי צה"ל לאחר שלצערנו תלונות רבות שהגשנו לא טופלו כנדרש. היות ומלכתחילה פנינו לרשויות המדינה כדי שיטפלו בתופעה, אנו מצטרפים לקריאתו של השר סמוטריץ' ליועמ"ש להמיר את כתב הקובלנה בכתב אישום מטעם הפרקליטות, ומברכים את השר סמוטריץ' על הצטרפותו למאבק למען הגנה על חיילי צה"ל".


נזכיר כי הנאשם יונתן פולק ממשיך להשתתף בחודשים האחרונים בהפגנות אלימות נגד חיילי צה"ל, האחרונה שבהן התקיימה ביום שישי האחרון. פולק תועד במהלך ההפגנות כשהוא מסייע למפגינים לסחוב צמיגים לנקודה בה מבעירים אותם, וכן עומד בקו המתפרעים הראשון מול חיילי צה"ל וחוסם אותם בגופו.


בין היתר השתתף פולק בהתפרעות בחווה בבקעת הירדן לפני כחודש וחצי, בה נכנסו הפורעים לתוך שטח החווה ומבניה תוך השגת גבול, תלו דגלי ארגון הטרור אש"ף ותקפו את בעל החווה שניסה להתמודד מולם ולסלקם מהמקום. פולק נצפה בראש המתפרעים כאשר הוא עומד מול בעל החווה בתוך מבנה בבעלות פרטית.

בהפגנה נוספת שהתקיימה בכפר תורמוס עיא, תועד פולק כשהוא חוסם ג'יפ צבאי שנקלע לתוך המון המתפרעים, בעודו צועק קריאות יחד עם ההמון, כאשר במקביל מיידים הפורעים אבנים לעבר הג'יפ ותוקפים אותו. 


לכתבה:

https://www.0404.co.il/?p=512629

40 צפיות