תחקיר לוחמים לשלום

ארגון לוחמים לשלום הוקמם בשנת 2006 ע"י קבוצה של ישראלים וערבים הטוענים ש"הניחו את הנשק בצד ולקחו על עצמם לדחות כל צורה של אלימות". מטרתו המוצהרת של הארגון היא "להביא לסיום הכיבוש בפלסטין". הארגון קורא להקמת מדינה פלסטינית שבירתה ירושלים המזרחית על בסיס גבולות 1967, לצד מדינת ישראל. הארגון מתנגד להתנחלויות ביהודה ושומרון ובמזרח ירושלים כחלק מהתנגדותו ל"צעדים חד צדדיים שמטרתם הצבת מכשולים והנצחת הסכסוך".‏ כמו כן במרץ 2018 פרסם הארגון סרטון ובו פעילי הארגון מצהירים כי הם תומכים בזכות השיבה.

ייחודו של הארגון הוא בכך שקיים סנכרון מלא בין הפעילים הישראלים של הארגון לבין עמיתיהם ביהודה ושומרון. עובדה שנויה במחלוקת היא שרוב הפעילים מן הצד הערבי הם פעילי פת"ח בעבר ובהווה ואף פעילים בביטחון המסכל הפלסטיני.

הפגנה של ארגון לוחמים לשלום עם דגלי פלסטין

ארגון לוחמים לשלום עובד בשיתוף פעולה עם ארגונים אנטי ישראלים נוספים כמו 'שוברים שתיקה', 'יש דין' ו'רבנים לזכויות אדם'. בנוסף הארגון מקיים קשרים פוליטיים עם מפלגות מרץ וחד"ש.

אולם מאחורי ההצהרות הניטרליות לכאורה, מתגלה תמונה שונה בתכלית.

שלושה ימים בלבד אחרי מציאת גופותיהם של שלושת הנערים שנחטפו ונרצחו בגוש עציון, ופחות משבוע לפני פתיחת מבצע 'צוק איתן' בעזה, תיעד פעיל 'עד כאן' מפגש בין פעילי לוחמים לשלום לבין פלסטינים בשומרון. במפגש נשמע מיכאל, פעיל הארגון אומר לפלסטיני שבגלל שהוא מ'לוחמים לשלום' הוא לא אמור להגיד את זה אבל "הישראלים לא יצאו מפה עד שתעשו אינתיפאדה שלישית".

בסיור אחר מיה, פעילת הארגון מספרת שרוב הפעילים הפלסטיניים הם אנשי פת"ח והאינטרס שלהם הוא לא לעשות שלום אלא אינטרסים שונים כמו "להשיג אישור כניסה לארץ" או "ענייני נשים וגברים". וכך במסווה של פעילות שלום וזכויות אדם, פעילים פלסטינים חודרים לארץ. 

לאחר רצח משפחת פוגל, ארגון לוחמים לשלום וארגונים אנטי ישראליים אחרים ערכו סיור הזדהות בכפר עוורתא ממנו יצאו הרוצחים.

לאחר רצח משפחת פוגל, ארגון לוחמים לשלום וארגונים אנטי ישראליים אחרים ערכו סיור הזדהות בכפר עוורתא ממנו יצאו הרוצחים.

ככלל בארגון 'לוחמים לשלום' מקיימים סיורים באופן קבוע לציבור הרחב בניסיון להשפיע על דעת הקהל ולהפיץ את הנרטיב הפלסטיני באשר למתרחש בשטחי יהודה ושומרון. כמובן שהסיורים הללו מוטים ומציגים רק צד אחד של המתרס. התחקירנים שלנו שנכחו בסיורים הללו תיעדו חלק מהשקרים הללו.

הנה חלק מהשקרים המובהקים:

- מתנחלים מביאים בכוונה חזירים במשאיות לכפרים ערביים.

- חיילי צה"ל מרעילים תלמידות בית ספר ערביות.

- ישובים יהודיים מזהמים את גידוליהם החקלאים של הפלסטינים.

- פלסטינים עובדים באזור התעשייה ברקן בשביל 12 ₪ לשעה.

בנוסף, בהקלטה של התחקירן שלנו במהלך נסיעה עם פעילי הארגון הם מספרים שהם מחדירים שב"חים לארץ ודנים בדרכים הטובות ביותר לעשות זאת. כל זאת כמובן, בניגוד לחוק.

BDS ודה-לגיטימציה

וכמובן, כמו שאר הארגונים האנטי ישראליים, גם לוחמים לשלום לוקחים חלק בקמפיין הדה-לגיטימציה נגד ישראל.

בשנת 2011 עתר ארגון לוחמים לשלום לבג"ץ בשיתוף ארגונים נוספים על התנהלות צה"ל במבצע עופרת יצוקה. אותם ארגונים האשימו את החיילים בירי ללא אבחנה ובצורה לא מידתית כנגד אוכלוסייה חפה מפשע.

ארגון לוחמים לשלום מצהיר שאינו חבר בארגוני BDS  ושאין לו עמדה רשמית בנושא. למרות זאת, בתגובה להחלטה של להקת "Of Montreal"", לבטל בספטמבר 2018 את הופעתה בארץ, אמר הארגון "נראה כי זהו מחיר נוסף אותו משלמת החברה הישראלית על הכיבוש ומעשי הצבא בשטחים. מעודד לראות כי הדברים לא זוכים לאדישות בעולם."

ב- 22 באוקטובר 2018 שיתף ג'מיל קסאס, פעיל "לוחמים לשלום", פוסט בפייסבוק הקורא לחרם על ישראל.

בנוסף, תוך כדי הפעילות של התחקירנים שלנו בתוך הארגון ובשיחות האישיות עם הפעילים, נראה שחלק לא מבוטל מהפעילים תומך בחרם כלשהו על ישראל, אך הדבר לא בא לידי ביטוי בצורה פומבית בגלל המטרות המוצהרות של הארגון. כמובן ולא מן הנמנע שבפגישות עם אישים בעלי השפעה, פוליטיקאים מהארץ ומהעולם, תורמים וכד' מוצגות עמדות קיצוניות יותר, המצדדות בחרם על ישראל, השקפות שלא באות לידי ביטוי כלפי חוץ.

לוחמים ושלום והקשר לביטחון המסכל

הביטחון המסכל הפלסטיני ("אלאמן אלוקאא'י") הנו מנגנון הביטחון של הרשות הפלסטינית, המשמש כמקבילה פלסטינית לשב"כ הישראלי. המנגנון אוסף מודיעין ומפעיל סוכנים בקרב האוכלוסייה הפלסטינית ובקרב אזרחי ישראל, ואף בקרב חיילי צה"ל. 

הביטחון המסכל ידוע ביד הקשה שהוא נוקט כלפי מתנגדי משטר, פורעים, להט"בים ובעצם כל אדם שמעלה את חשדם של חיילי הארגון. ישנם אינספור עדויות על עינויים, חטיפות מבתים, מעצרים שרירותיים ועוד.  

בהתאם להצהרתו של ארגון לוחמים לשלום, ככתוב לעיל, ארגון לוחמים לשלום הוא ארגון של לוחמים שהחליטו לשים את הנשק בצד ולדבוק בפעילות שלום, לא אלימה, לטובת יחסים משותפים, ישראלים-ערבים.

אולם ב-08/2019 הגיע לידנו מסמך של הביטחון המסכל הפלסטיני שסווג כ'סודי ביותר' עולה כי עובד ותיק במנגנון הביטחון המסכל הפלסטיני מקיים קשר שוטף וקבוע עם פעילה בכירה בארגון לוחמים לשלום בשם נטע חזן, ופעילות 'לוחמים לשלום' מלווה ומתואמת עם הביטחון המסכל הפלסטיני. לאחר בדיקה עולה שבכיר בביטחון המסכל הפלסטיני בדרגת לוטננט קולונל (מקבילה לדרגת סגן אלוף), בשם ראד אלהדר משמש בכובע האזרחי שלו פעיל בארגון לוחמים לשלום ואף היה בין מייסדיו. 

המסמך המקורי

תרגום המסמך

מבדיקת המידע עולה כי ראאד אלהדאר הנו מחבל מורשע שישב בכלא הישראלי שלוש שנים בגין ניסיון לבנות פצצה, לאחר שהיה מבוקש במשך שנה, כמו שסיפר באחד ממפגשי הארגון בשנת 2007.

אלהדאר לבוש במדי הביטחון המסכל 31/12/18

אלהדאר (בעניבת פסים אדומה) בטקס סיום קורס מפקדים של הביטחון המסכל, כשלצווארו צעיף עם הסמל של מנגנון הביטחון המסכל

כך למשל, ניתן למצוא את אלהדאר מופיע בתמונות שמפרסם 'לוחמים לשלום' בדף הפייסבוק שלו, בפעילויות הארגון:

נטע חזן המוזכרת במסמך שסווג כ"סודי ביותר", היא פעילה מרכזית ב'לוחמים לשלום' משנת 2009, ובארגונים 'ידיים של שלום', ו'אגודת המשפט הבין דתי',והיא עובדת כמנחת קבוצות דיאלוג, מתרגמת ומורה לערבית ולעברית (דוברת ערבית שוטפת).

נטע מתוארת ע"י לוחמים לשלום כמתנדבת פעילה, ובפרסומים רבים של 'לוחמים לשלום'

מופיעה כתובת המייל האישית שלה להרשמה לפעילות, ונראה כי היא אחראית על

ארגון אירועים של הארגון.

כחלק מתפקידה בארגון נטע מרצה במקומות שונים בעולם יחד עם שותפיה הפלסטינים

ב'לוחמים לשלום'.

כפי שהוזכר במסמך הפנימי של הביטחון המסכל, ערך ארגון 'לוחמים לשלום' צעדה

לציון עשור לפעילות 'לוחמים לשלום', בהשתתפות מאות פלסטינים וישראלים שמחו נגד

גדר ההפרדה באזור מחסום המנהרות שמדרום לירושלים. נטע חזן וראאד אלהדאר מהביטחון

המסכל, שתיאמו מראש את הצעדה כמפורט במסמך, השתתפו בצעדה ואף נאמו בה. בנאומה

אמרה חזן כי "מחובתי לעמוד לצד אחיותיי ואחי הפלסטינים, כי המאבק שלהם הוא המאבק שלנו".

לתחקיר המלא

דף ראשון מהתחקיר.jpg

מימון

מחזור הפעילות השנתי של הארגון (נכון לשנת 2017) עמד על 1,445,545 ש"ח, כאשר כמעט שני שליש מומן ע"י ישויות מדיניות זרות (כ- 900,000 ש"ח) כמו גרמניה, בלגיה, שוויץ ובריטניה. עוד הקרן החדשה לישראל תרמה עד שנת 2017 כ- 100,000 ש"ח לארגון. 

כמו כן, קרנות פוליטיות זרות מממנות אירועים ופעיליות ספציפיות כמו יום הזיכרון הישראלי-פלסטיני שנערך במקביל לטקס יום הזיכרון הממלכתי. גורמים מטעם ממשלת גרמניה שילמו כ-90,000 ש"ח לטובת קיום הטקס, כמו גם הקרן של מפלגת השמאל הקיצוני הגרמנית, דה-לינקה.

עוד הארגון מנסה לקבל תמיכה כספית מהרשות הפלסטינית מעבר לרוח הגבית שהוא מקבל ממנה בתור עמותה רשומה באופן קבוע וכמו שחשפנו גם מהביטחון המסכל הפלסטיני. כרגע לא ידוע עדיין אם הארגון מקבל תמיכה כספית שכזו.

עד כאן! צעירים למען ישראל. (ע"ר)
ת.ד 4002 אריאל, מיקוד 4070009
טלפון: 02-5828188
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • whatsapp-icon-logo-vector
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • הורדה (1)