תחקיר לוחמים לשלום

ארגון לוחמים לשלום הוקם בשנת 2006 ע"י קבוצה של ישראלים וערבים הטוענים ש"הניחו את הנשק בצד ולקחו על עצמם לדחות כל צורה של אלימות". מטרתו המוצהרת של הארגון היא "להביא לסיום הכיבוש בפלסטין". הארגון קורא להקמת מדינה פלסטינית שבירתה ירושלים המזרחית על בסיס גבולות 1967, לצד מדינת ישראל. הארגון מתנגד להתנחלויות ביהודה ושומרון ובמזרח ירושלים כחלק מהתנגדותו ל"צעדים חד צדדיים שמטרתם הצבת מכשולים והנצחת הסכסוך".‏ כמו כן במרץ 2018 פרסם הארגון סרטון ובו פעילי הארגון מצהירים כי הם תומכים בזכות השיבה.

ייחודו של הארגון הוא בכך שקיים סנכרון מלא בין הפעילים הישראלים של הארגון לבין עמיתיהם ביהודה ושומרון. עובדה שנויה במחלוקת היא שרוב הפעילים מן הצד הערבי הם פעילי פת"ח בעבר ובהווה ואף פעילים בביטחון המסכל הפלסטיני.

הפגנה של ארגון לוחמים לשלום עם דגלי פלסטין

2019-09-14_162917.jpg

ארגון לוחמים לשלום עובד בשיתוף פעולה עם ארגונים אנטי ישראלים נוספים כמו 'שוברים שתיקה', 'יש דין' ו'רבנים לזכויות אדם'. בנוסף הארגון מקיים קשרים פוליטיים עם מפלגות מרץ וחד"ש.

אולם מאחורי ההצהרות הניטרליות לכאורה, מתגלה תמונה שונה בתכלית.

שלושה ימים בלבד אחרי מציאת גופותיהם של שלושת הנערים שנחטפו ונרצחו בגוש עציון, ופחות משבוע לפני פתיחת מבצע 'צוק איתן' בעזה, תיעד פעיל 'עד כאן' מפגש בין פעילי לוחמים לשלום לבין פלסטינים בשומרון. במפגש נשמע מיכאל, פעיל הארגון אומר לפלסטיני שבגלל שהוא מ'לוחמים לשלום' הוא לא אמור להגיד את זה אבל "הישראלים לא יצאו מפה עד שתעשו אינתיפאדה שלישית".

בסיור אחר מיה, פעילת הארגון מספרת שרוב הפעילים הפלסטיניים הם אנשי פת"ח והאינטרס שלהם הוא לא לעשות שלום אלא אינטרסים שונים כמו "להשיג אישור כניסה לארץ" או "ענייני נשים וגברים". וכך במסווה של פעילות שלום וזכויות אדם, פעילים פלסטינים חודרים לארץ. 

לאחר רצח משפחת פוגל, ארגון לוחמים לשלום וארגונים אנטי ישראליים אחרים ערכו סיור הזדהות בכפר עוורתא ממנו יצאו הרוצחים.

ככלל בארגון 'לוחמים לשלום' מקיימים סיורים באופן קבוע לציבור הרחב בניסיון להשפיע על דעת הקהל ולהפיץ את הנרטיב הפלסטיני באשר למתרחש בשטחי יהודה ושומרון. כמובן שהסיורים הללו מוטים ומציגים רק צד אחד של המתרס. התחקירנים שלנו שנכחו בסיורים הללו תיעדו חלק מהשקרים הללו.

הנה חלק מהשקרים המובהקים:

- מתנחלים מביאים בכוונה חזירים במשאיות לכפרים ערביים.

- חיילי צה"ל מרעילים תלמידות בית ספר ערביות.

- ישובים יהודיים מזהמים את גידוליהם החקלאים של הפלסטינים.

- פלסטינים עובדים באזור התעשייה ברקן בשביל 12 ₪ לשעה.

בנוסף, בהקלטה של התחקירן שלנו במהלך נסיעה עם פעילי הארגון הם מספרים שהם מחדירים שב"חים לארץ ודנים בדרכים הטובות ביותר לעשות זאת. כל זאת כמובן, בניגוד לחוק.

BDS ודה-לגיטימציה

וכמובן, כמו שאר הארגונים האנטי ישראליים, גם לוחמים לשלום לוקחים חלק בקמפיין הדה-לגיטימציה נגד ישראל.

בשנת 2011 עתר ארגון לוחמים לשלום לבג"ץ בשיתוף ארגונים נוספים על התנהלות צה"ל במבצע עופרת יצוקה. אותם ארגונים האשימו את החיילים בירי ללא אבחנה ובצורה לא מידתית כנגד אוכלוסייה חפה מפשע.

ארגון לוחמים לשלום מצהיר שאינו חבר בארגוני BDS  ושאין לו עמדה רשמית בנושא. למרות זאת, בתגובה להחלטה של להקת "Of Montreal"", לבטל בספטמבר 2018 את הופעתה בארץ, אמר הארגון "נראה כי זהו מחיר נוסף אותו משלמת החברה הישראלית על הכיבוש ומעשי הצבא בשטחים. מעודד לראות כי הדברים לא זוכים לאדישות בעולם."

ב- 22 באוקטובר 2018 שיתף ג'מיל קסאס, פעיל "לוחמים לשלום", פוסט בפייסבוק הקורא לחרם על ישראל.

בנוסף, תוך כדי הפעילות של התחקירנים שלנו בתוך הארגון ובשיחות האישיות עם הפעילים, נראה שחלק לא מבוטל מהפעילים תומך בחרם כלשהו על ישראל, אך הדבר לא בא לידי ביטוי בצורה פומבית בגלל המטרות המוצהרות של הארגון. כמובן ולא מן הנמנע שבפגישות עם אישים בעלי השפעה, פוליטיקאים מהארץ ומהעולם, תורמים וכד' מוצגות עמדות קיצוניות יותר, המצדדות בחרם על ישראל, השקפות שלא באות לידי ביטוי כלפי חוץ.

לוחמים ושלום והקשר לביטחון המסכל

הביטחון המסכל הפלסטיני ("אלאמן אלוקאא'י") הנו מנגנון הביטחון של הרשות הפלסטינית, המשמש כמקבילה פלסטינית לשב"כ הישראלי. המנגנון אוסף מודיעין ומפעיל סוכנים בקרב האוכלוסייה הפלסטינית ובקרב אזרחי ישראל, ואף בקרב חיילי צה"ל. 

הביטחון המסכל ידוע ביד הקשה שהוא נוקט כלפי מתנגדי משטר, פורעים, להט"בים ובעצם כל אדם שמעלה את חשדם של חיילי הארגון. ישנם אינספור עדויות על עינויים, חטיפות מבתים, מעצרים שרירותיים ועוד.  

בהתאם להצהרתו של ארגון לוחמים לשלום, ככתוב לעיל, ארגון לוחמים לשלום הוא ארגון של לוחמים שהחליטו לשים את הנשק בצד ולדבוק בפעילות שלום, לא אלימה, לטובת יחסים משותפים, ישראלים-ערבים.

אולם ב-08/2019 הגיע לידנו מסמך של הביטחון המסכל הפלסטיני שסווג כ'סודי ביותר' עולה כי עובד ותיק במנגנון הביטחון המסכל הפלסטיני מקיים קשר שוטף וקבוע עם פעילה בכירה בארגון לוחמים לשלום בשם נטע חזן, ופעילות 'לוחמים לשלום' מלווה ומתואמת עם הביטחון המסכל הפלסטיני. לאחר בדיקה עולה שבכיר בביטחון המסכל הפלסטיני בדרגת לוטננט קולונל (מקבילה לדרגת סגן אלוף), בשם ראד אלהדר משמש בכובע האזרחי שלו פעיל בארגון לוחמים לשלום ואף היה בין מייסדיו. 

המסמך המקורי

תרגום המסמך

מבדיקת המידע עולה כי ראאד אלהדאר הנו מחבל מורשע שישב בכלא הישראלי שלוש שנים בגין ניסיון לבנות פצצה, לאחר שהיה מבוקש במשך שנה, כמו שסיפר באחד ממפגשי הארגון בשנת 2007.

אלהדאר לבוש במדי הביטחון המסכל 31/12/18

אלהדאר (בעניבת פסים אדומה) בטקס סיום קורס מפקדים של הביטחון המסכל, כשלצווארו צעיף עם הסמל של מנגנון הביטחון המסכל

כך למשל, ניתן למצוא את אלהדאר מופיע בתמונות שמפרסם 'לוחמים לשלום' בדף הפייסבוק שלו, בפעילויות הארגון:

נטע חזן המוזכרת במסמך שסווג כ"סודי ביותר", היא פעילה מרכזית ב'לוחמים לשלום' משנת 2009, ובארגונים 'ידיים של שלום', ו'אגודת המשפט הבין דתי',והיא עובדת כמנחת קבוצות דיאלוג, מתרגמת ומורה לערבית ולעברית (דוברת ערבית שוטפת).

נטע מתוארת ע"י לוחמים לשלום כמתנדבת פעילה, ובפרסומים רבים של 'לוחמים לשלום'

מופיעה כתובת המייל האישית שלה להרשמה לפעילות, ונראה כי היא אחראית על

ארגון אירועים של הארגון.

כחלק מתפקידה בארגון נטע מרצה במקומות שונים בעולם יחד עם שותפיה הפלסטינים

ב'לוחמים לשלום'.

כפי שהוזכר במסמך הפנימי של הביטחון המסכל, ערך ארגון 'לוחמים לשלום' צעדה

לציון עשור לפעילות 'לוחמים לשלום', בהשתתפות מאות פלסטינים וישראלים שמחו נגד

גדר ההפרדה באזור מחסום המנהרות שמדרום לירושלים. נטע חזן וראאד אלהדאר מהביטחון

המסכל, שתיאמו מראש את הצעדה כמפורט במסמך, השתתפו בצעדה ואף נאמו בה. בנאומה

אמרה חזן כי "מחובתי לעמוד לצד אחיותיי ואחי הפלסטינים, כי המאבק שלהם הוא המאבק שלנו".

לתחקיר המלא

דף ראשון מהתחקיר.jpg

הסתננות לקבוצה הפנימית של ארגון לוחמים לשלום

במהלך שנת 2020 ערכנו מחקר ייחודי על פעילות ארגון 'לוחמים לשלום'. מחקר זה מבוסס על התכתבויות פנימיות של חברי הארגון במשך העשור האחרון שהגיעו לידינו, המספקות הצצה אותנטית אל "מאחורי הקלעים" של פעילות הארגון ואל הדיונים, העדכונים והתיאומים בין הפעילים. הצצה זו מספקת יכולת לבחון את העמדות והמטרות האמתיות של הארגון וחבריו, שלא דרך הפרסומים הרשמיים של הארגון. התכתבויות אלו חושפות גם את שיטות הפעולה של הארגון כפי שנרשמו במהלך האירועים בזמן אמת.

מהחומר שנחשף במחקר זה עולה כי הארגון מקיים לאורך שנות פעילותו קשרים ושיתופי פעולה עם 'הרשות הפלסטינית', עם השב"כ הפלסטיני, עם 'הוועדות העממיות הפלסטיניות' האחראיות על המאבק בחיילי צה"ל ועוד. שיתופי פעולה אלו הולידו פרויקטים משותפים המשרתים את האינטרסים והאסטרטגיה של הרשות הפלסטינית כנגד ישראל ובסיוע מדינות זרות.

'לוחמים לשלום' פעלו רבות בכדי לקבל אישור רשמי מנשיא 'הרשות הפלסטינית' אבו מאזן, על כך שפעילותם אינה נחשבת נורמליזציה ("تطبيع"- "תטביע" בערבית) עם ישראל, מה שנתפס כדבר אסור ופסול מצד הרש"פ. מטרת האישור הינה בכדי לאפשר לפלסטינים לקחת חלק בפעילות הארגון ולאפשר לארגון לפעול בחופשיות בשטחי הרש"פ. לאורך השנים נחקרו פעילי הארגון על ידי מנגנוני הבטחון הפלסטינים בחשד שהם מקדמים נורמליזציה עם ישראל, בטענה שהדבר משרת את ישראל, ואילו בארגון נאבקים להוכיח כי מטרתם היא אך ורק "התנגדות" לכיבוש ולא יצירת נורמליזציה של דו-קיום.

נכון לשנת 2019 הארגון לא הגדיר את עצמו כתנועת שלום או זכויות אדם, אלא כארגון "התנגדות לכיבוש".

ההגדרה שניתנה על ידי הנהלת הארגון בשנת 2019 היתה: "תנועה שמובילה לסיום הכיבוש תוך התנגדות, שינוי עמדות ויצירת קהילה דו-לאומית. אנחנו רוצים להגדיל ולהרחיב את ההשפעה שלנו בשני העמים וברמה הבין-לאומית, למען מטרת העל שהיא סיום הכיבוש".

פעילי הארגון קיימו בשנת 2014 פגישה עם גנרל זיאד הב א-ריח, ראש הביטחון המסכל הפלסטיני (המקביל לשב"כ), גוף מודיעיני המופנה הן פנימה לאוכלוסייה הפלסטינית והן החוצה לריגול אחר ישראל. בסיכום הפגישה נכתב כי "ההערכה לתנועה ולדרך פעולותינו הובעה בפה מלא" ע"י ראש הביטחון המסכל.

הארגון ביקש ליצור תיאום ושיתוף פעולה עם הביטחון המסכל, ואחד הפעילים המרכזיים בארגון לאורך השנים הינו ראאד אלהדאר אשר משמש במקביל לחברותו ב'לוחמים' כסגן אלוף בביטחון המסכל בשירות פעיל. אלהדר  אף היה אחראי מטעם הצד הפלסטיני בארגון על נושא אישורי הכניסה של פלסטינים מהארגון לפעילויות בישראל, ועל ליווי הפעילים הפלסטינים בקבוצות האזוריות של הארגון.

מההתכתבויות הפנימיות עולה כי לאורך השנים הלכו והקצינו עמדות הארגון, כאשר חלק מעמדות אלו גלויות וחלקן מוצגות בפומבי באופן מעורפל או חלקי, בעוד שמההתכתבויות עולות עמדות רדיקאליות וברורות יותר.

כך למשל הארגון תומך בצורה גלויה בזכות השיבה של הפלסטינים לתחומי ישראל. בנוסף עולה כי לאורך השנים פעילים מהארגון אינם בוחלים במעבר על החוק (לדוג': באמצעות הכנסת שב"חים), וכי הם רואים בעבירות על החוק כצעד לגיטימי במסגרת קמפיינים ופעילויות.

למרות העמדה המוצהרת של הארגון על התנגדות לאלימות, נראה כי מדובר בהגדרה סובייקטיבית. כך למשל בסמינריון של הארגון דנו הפעילים בשאלת האפשרות לעיצוב התודעה בישראל ולקיבוע התפיסה כי זריקת אבנים אינה מעשה אלים אלא התנגדות לגיטימית "לא אלימה", תודעה שכבר קיימת ברשות הפלסטינית.
בנוסף עולה כי 'לוחמים לשלום' תומכים בסרבנים ומעודדים סרבנות, תוך הקפדה שתמיכה זו לא תפורסם כדי שתדמית הארגון לא תפגע. אחד התחומים המשמעותיים שבו משקיע הארגון הוא מפגשים עם אנשי חינוך ותלמידים לקראת גיוס. הארגון חושש שתמיכתו בסרבנות תפורסם כיוון שהוא מפעיל מערך הסברה והרצאות בקרב תלמידי מכינות קדם צבאיות, ואם הדבר יפורסם, כניסתו למוסדות חינוך אלו עלולה להיאסר.

כמו כן עולה כי הארגון פועל בזירה הבין לאומית, מדריך דיפלומטים זרים ומעודד לחץ בין לאומי על ישראל באמצעות קשרים עם דיפלומטים ומנהיגים זרים מרחבי העולם, במטרה "לסיים את הכיבוש".

ביוני 2018 דווח על התארגנות של פעילי הארגון בניסיון להביא להאשמתם של שופטי בג"ץ בפשעי מלחמה בבית הדין הבין לאומי בהאג, בשל פסקי דין שמסרו בישראל בנוגע לפלסטינים שקיבלו צווי פינוי בבקעת הירדן.

 

ב-12 במאי 2020 נשלח מכתב מעורך הדין של 'לוחמים לשלום' לחברי הכנסת, בו הם מזהירים את חברי הכנסת מהצבעה בעד סיפוח יהודה ושומרון למדינת ישראל, שעלולה לגרום להעמדתם לדין בפני בית המשפט הבינלאומי בהאג בגין פשעים חמורים לפי החוק הבינלאומי ולנקיטת סנקציות בינלאומיות אישיות נגדם. במכתב מאיימים חברי התנועה על חברי הכנסת שיפגעו אישית אם יצביעו בעד הסיפוח, ופירטו איך בעבר מנהיגים ברחבי העולם הועמדו לדין פלילי בארצם או בבית הדין הבינלאומי בהאג בשל מעשים שביצעו בתמיכת האמריקאים.

בהתייחסות למכתב ששלחו כתב סולימאן חט׳יב, מהמובילים הפלסטינים של 'לוחמים לשלום', כי ״אנו מניפים תמרור אזהרה בפני ההנהגה הישראלית ומבהירים כי למהלכים פזיזים ומסוכנים כמו סיפוח השטחים יהיה מחיר כבד אותו עלולים יהיו לשאת באופן אישי כל אחד ואחת מחברי הכנסת שיתמכו במהלך. החלטה בעד הסיפוח תפגע בזכויות האדם שלי ושל כל פלסטיני, ותקבע מציאות של אפרטהייד. לכן הפניה הזו היא צעד ראשון בדרך להתקוממות נגד משאלת הלב של נתניהו וטראמפ להבעיר את האזור, והיא תתווסף למחאות עממיות נרחבות של הרחוב הפלסטיני - שלא יסכים לאף מהלך של נישול וסיפוח, ולא ייתפשר על אף פתרון זולת שלום צודק.״

כלומר, לא די שהארגון מאיים אישית על חברי הכנסת, הוא גם מאיים באלימות של הפלסטינים כנגד ישראל.

כפי שהובא לעיל, הארגון החליט בשנת 2019 החלטה אסטרטגית-עקרונית כי הוא ארגון "התנגדות לכיבוש" ולא ארגון זכויות אדם או "ארגון שלום". דברים אלו משתלבים היטב עם עובדות נוספות המפורטות במחקר המלא המעידות כי הארגון משרת את מטרות הפלסטינים באופן מוחלט, ואף מדבררים אותן לאוזני הציבור הישראלי.

המחקר המלא לפניכם:

מימון

מחזור הפעילות השנתי של הארגון (נכון לשנת 2017) עמד על 1,445,545 ש"ח, כאשר כמעט שני שליש מומן ע"י ישויות מדיניות זרות (כ- 900,000 ש"ח) כמו גרמניה, בלגיה, שוויץ ובריטניה. עוד הקרן החדשה לישראל תרמה עד שנת 2017 כ- 100,000 ש"ח לארגון. 

כמו כן, קרנות פוליטיות זרות מממנות אירועים ופעיליות ספציפיות כמו יום הזיכרון הישראלי-פלסטיני שנערך במקביל לטקס יום הזיכרון הממלכתי. גורמים מטעם ממשלת גרמניה שילמו כ-90,000 ש"ח לטובת קיום הטקס, כמו גם הקרן של מפלגת השמאל הקיצוני הגרמנית, דה-לינקה.

עוד הארגון מנסה לקבל תמיכה כספית מהרשות הפלסטינית מעבר לרוח הגבית שהוא מקבל ממנה בתור עמותה רשומה באופן קבוע וכמו שחשפנו גם מהביטחון המסכל הפלסטיני. כרגע לא ידוע עדיין אם הארגון מקבל תמיכה כספית שכזו.