תחקיר שוברים שתיקה 

ארגון שוברים שתיקה הוקם בשנת 2004 ע"י קבוצה של חיילים משוחררים, שהחלו להעלות לשיח הציבורי הישראלי

והבינלאומי את "עוולות הכיבוש" בהן נטלו חלק כחיילים.

פרסומי הארגון מתבססים על עדויות שהוא אוסף מחיילים בקבע, סדיר ובמילואים על שירותם הצבאי ופעילות יחידותיהם. לדברי פעילי הארגון עד כה אסף הארגון עדויות מכ-1,200 חיילים וחיילות מעשרות יחידות שונות, בהן יחידות מיוחדות מסווגות כגון סיירת מטכ"ל, שייטת 13, שלדג, סיירות חטיבתיות ויחידות מודיעין מסווגות.

במהלך גביית העדויות מתוחקרים העדים בצורה מעמיקה ונרחבת אודות הכשרתם הצבאית, פריסת כוחות, נהלים, שיטות ותכניות מבצעיות, אודות אמל"ח מסווג ואודות אירועים חריגים ומבצעים בהם השתתפו במהלך שירותם הצבאי.

בניגוד למצופה, מתושאלים העדים גם אודות מידע צבאי שאינו קשור לאירועים שניתן לקשור לשליטה הצבאית

ביהודה ושומרון או חבל עזה, המוגדרת ע"י ארגון ככיבוש המצדיק את "חשיפת האמת על עוולות הכיבוש".למעשה מחזיק הארגון במאגר מידע צבאי נרחב ועשיר במידע מסווג, הנשמר לדברי פעיליו על שרתים בחו"ל.

מלבד איסוף עדויות מחיילים בשירות וחיילים משוחררים, נראה כי הארגון אינו בוחל בשליחת פעילים שלו לשירות צבאי ביחידות מהן הוא מעוניין לקבל עדויות, ויתכן אף מידע מעבר לכך. כך עולה מעדותה האישית של פרימה בוביס (המכנה את עצמה 'מרפי'), פעילה ב'שוברים שתיקה'.

במקביל, הארגון מקיים קשרים הדוקים ומעמיקים עם ממשלות זרות ברמת אינטימיות גבוהה ביותר, ומקבל מימון ממשלות וארגונים זרים, כולל פלסטינים, כאשר לפחות בחלק מהמקרים חתם הארגון על חוזים מול ממשלות אירופאיות וארגונים ממשלתיים זרים, לפיהם יאסוף הארגון עדויות על פעילות צה"ל בתמורה למימון שיקבל מאותם גופים.

בנוסף, מקיים הארגון קשרי עבודה עם ארגונים פלסטיניים, שאחד מהם (PSCC) הינו גוף המתאם את ההפגנות הפלסטיניות האלימות המתרחשות מידי שבוע במספר מוקדי חיכוך עם צה"ל ביהודה ושומרון.

 

עובדות אלו, מעלות את החשש והחשד כי מידע צבאי מסווג עלול להיות מועבר מ'שוברים שתיקה' לגורמים מחוץ לישראל, ידידותיים או עוינים.  

שוברים שתיקה - כך פועלת השיטה:

 איסוף מידע מסווג מחיילי צה"ל

 

במהלך השנים האחרונות נשלחו על ידי ארגון 'עד כאן' מספר חיילים משוחררים למסור עדות ל'שוברים שתיקה'.

מניתוח צורת התשאול, סוג המידע שנאסף ע"י תחקירני 'שוברים שתיקה' והרלוונטיות שלו למטרות המוצהרות של הארגון, עולה חשש כי המידע שנאסף לא נועד לבחון רק את היחס שמעניקים חיילי צה"ל לאוכלוסיה הפלסטינית, אלא מעבר לכך.

תהליך גביית העדויות

תחקירני הארגון מאתרים עדים פוטנציאליים המשתתפים בסיורי הארגון, או מקבלים פניות מחיילים בדוכני ההסברה, בחוגי הבית ובהרצאות שעורך הארגון. לדברי פעילים בארגון, הם מעודדים חיילים משוחררים להעיד, גם אם להבנת החיילים לא נתקלו במקרים חריגים או בהתנהגות לא הולמת הדורשים מתן עדות.

לאחר יצירת הקשר ובירור ראשוני על שירותו הצבאי של העד, מתואמת פגישה בין תחקירני הארגון לבין העד הפוטנציאלי, במשרדי הארגון או במקום ניטרלי. העדויות נגבות על-פי רוב בצורה אנונימית, כאשר העדות מוקלטת בשני חלקים. בהקלטה הראשונה מוקלט התאריך, מקום מסירת העדות, שם העד ושם היחידה בה שירת, ובהקלטה השנייה מוקלטת העדות עצמה.

לאחר מסירת העדות מועברת ההקלטה השנייה לתמלול ע"י ספק חיצוני.

לאחר קבלת התמלול של העדות, עורכים עובדי הארגון האחראים לכך את העדות, כך שתכיל רק את הקטעים שהארגון מעוניין לפרסם, וקטעים אלו בלבד נשלחים לצנזור הצבאי לאישור לפני פרסום.

שאר החומר שבחלקו מכיל מידע מסווג נשמר במחשבי הארגון. לדברי עובדי הארגון החומר נשמר על שרתים מאובטחים שעליהם אוחסן המידע של אתר ההדלפות וויקיליקס.

סוג המידע הנאסף בגביית העדויות

מניתוח העדויות שנגבו מפעילי 'עד-כאן', עולה כי העדים מתושאלים באופן נרחב ומעמיק על פעילות צה"ל בגזרות השונות, על נהלים מבצעיים של צה"ל, על פריסת ומיקומי כוחות, על שיטות פעולה מבצעיות, על אמצעים טכנולוגים מסווגים, על מערכות אמל"ח ושיטות הפעלה שלו ועל תפקידי יחידות וסדרי גודל של כוחות.

זאת, בניגוד למצופה ולמטרתו המוצהרת של הארגון, שאמור לכאורה לאסוף עדויות על התנהגות בלתי הולמת כלפי אוכלוסייה פלסטינית בלבד.

כדי שלא להחשיד את מוסר העדות, מסבירים גובי העדויות את הצורך בהצלבת מידע לטובת אימות העדות, או בתירוצים אחרים, כמו במקרה שבו מסר אחד מתחקירני 'עד-כאן', עדות לרון זיידל, ראש מחלקת איסוף עדויות:

"...אני לא יודע אם לך הסבירו. אני לא יודע, אבל חלק מהדברים שאנחנו שואלים זה כאילו, זה בשביל הידע שלנו, אה...  זאת אומרת, אה... כאלו פשוט אתה יודע זה בשביל הידע המקצועי שלנו, ובשביל אה... זה ודברים שלפעמים יש להם אה... זה שיש להם חשיבות שקצת קשה לראות אותו. כאילו כשאתה מסתכל על מקרה בודד, אבל כשאתה בוחן כאילו כמה עדויות של כמה חיילים, אז אתה כן יכול לראות דברים. בגלל זה כאילו אה...  יש שאלות שייראו לך לא רלוונטיות אז אם זה יראה לך מוזר כאלו למה אני שואל אז זאת אומרת,  אה...  אז אנחנו נסביר לך"

הכתבה המלאה של עופר חדד כפי ששודרה בחדשות 2.

הכתבה ששודרה בחדשות ערוץ 2 הייתה אמורה להיות חלק מסדרת כתבות בתכנית 'עובדה'. תוך כדי הכנת התכנית, הציגו תחקירני 'עובדה' את הצילומים לחברי ארגון 'שוברים שתיקה' בשביל לקבל תגובה מצידם על החומרים המטרידים שבתיעוד הסמוי שלנו. הזעזוע של ראשי הארגון היה גדול. מתוך הבהלה שאחזה בבכירי 'שוברים שתיקה', כאשר ראו את החומרים והבינו שעתידה להתפרסם כתבה על הארגון, הוציאו ב'שוברים שתיקה' "ידיעה" וטענו שהם חשפו שתול של ארגון 'עד כאן'. הטענה האומללה והמגוחכת הזו כמובן לא עומדת במבחן המציאות שהרי כתבי 'עובדה' תוך שיתוף פעולה איתנו, הראו להם את החומרים. מעבר לכך, התחקירנים שלנו היו שתולים כל כך עמוק בארגון עד שהגיעו למצב שהם העבירו סיורים של 'שוברים שתיקה' בחברון ומעולם לא נחשפו.

בסופו של דבר כמובן שהכתבה פורסמה וגרמה לסערה ציבורית שאליה הגיבו עשרות חברי כנסת ואנשי תקשורת בגינוי חריף על ההתנהלות של ארגון 'שוברים שתיקה'. מאז אותה הכתבה ארגון 'שוברים שתיקה' העביר את עיקר מאמציו להכפיש את ישראל בזירה הבינלאומית מתוך הבנה שבארץ הבינו שלא הדאגה לזכויות אדם הם שמובילות את הארגון אלא שינוי פניה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית.

שאלות מחשידות נוספות מבית שוברים שתיקה

הכנסת פעילת הארגון ליחידה רגישה בצה"ל לצורך איסוף עדויות

 

מלבד איסוף עדויות מחיילים בשירות וחיילים משוחררים, נראה כי הארגון אינו בוחל בשליחת פעילים שלו לשירות צבאי ביחידות מהן הוא מעוניין קבל עדויות, ויתכן אף מידע מעבר לכך. כך עולה מעדותה האישית של פרימה בוביס (המכנה את עצמה 'מרפי'),פעילה ב'שוברים שתיקה'.

במהלך פעילות של 'שוברים שתיקה' בסוסיא שבדרום הר-חברון ב-24 ביולי 2015, סיפרה מרפי שהכירה את הארגון לפני הגיוס, ומיכאל מנקין (ממקימי הארגון ומנכ"ל הארגון בין השנים 2006-2011), איתו התייעצה לגבי שירותה הצבאי, אמר לה ללכת לשרת במנהל האזרחי כדי להביא עדויות לאחר שתשתחרר.

 

כמו שמעידה מרפי, הדבר אכן קרה. מרפי שירתה במנהל האזרחי באזור שכם, ועדויות שמסרה הופיע  באתר 'שוברים שתיקה'. העדויות נמחקו מהאתר לאחר שככל הנראה הארגון קיבל מידע על החשדות כנגדו, ופעל להסתיר את הראיות על פועלה של מרפי. לאחר סיום השירות שלה, החלה מרפי להיות פעילה אקטיבית ב'שוברים שתיקה', ובמסגרת זו נכחה לעיתים קרובות במשרדי הארגון ופעילויותיו השונות. ב-30 בדצמבר 2015 נשלחה בוביס להתראיין לגלי צה"ל וסיפרה על אירועים שנחשפה עליהם במנהל שירותה הצבאי בגזרת שכם.

החיילים מהם נגבות העדויות

עדויות המפורסמות על-ידי 'שוברים שתיקה' מגיעות לארגון מחייליים בסדיר בקבע ובמילואים. על-פי מאגר העדויות באתר 'שוברים שתיקה', הארגון גובה עדויות גם מחיילים ביחידות מסווגות. ברשימת היחידות ניתן למצוא יחידות מודיעין, סיירת מטכ"ל, שייטת 13, שלדג, יחידות תותחנים מיוחדות ועוד.

בתאריך 4 בדצמבר 2015 סיפר נדב ויימן, רכז המתנדבים של הארגון כי ברשות הארגון כמה עדויות מסיירת מטכ"ל, שייטת 13, ושלדג, ושהעדות מחייל בשלדג היא אחת העדויות היותר רציניות שיש לארגון.

בנוסף, אביחי סטולר, פעיל מרכזי בארגון, מספר שמתראיינים לשוברים שתיקה בניגוד לחוק לדבריו, חיילים בסדיר ועובדי מדינה.

 

תמצית הכתבות בנושא:

690458_9182650043fa4244955c965e7aa5c681_
press to zoom
690458_579ed66a57654b91b072a51276e6f408_
press to zoom
690458_95d9e7368fbe48baab2b2fda47de13ff_
press to zoom
690458_90c36fd8e79742cf930f9cd3a78d2ee2_
press to zoom
690458_046cad406d92450a8aa43d9d0d51bd3f_
press to zoom
690458_8de7fc9a0db74cbca5136569928a6e5d_
press to zoom
690458_f723c0546145437595e6782415924657_
press to zoom
690458_e8935760df5748d4b3fbe9838c323072_
press to zoom
690458_a1272dafe3da4a318ba99c3d29f4e16e_
press to zoom
690458_c4369217e8454f5a8c8eb5442dda6fe0_
press to zoom
1/1
 

שוברים שתיקה מממנים את פעילות ארגון "תעאיוש"

ארגון "תעאיוש" עוסק בהטרדת חיילי צה"ל ביהודה ושומרון. פעילי הארגון, מארגנים הפגנות, מצלמים ומפריעים לחיילי צה"ל בביצוע עבודתם. בתחקיר שחשפנו על הארגון, עזרא נאווי נתפס כאשר הוא מוסר מוכרי קרקעות ערבים לרש"פ על מנת שיענו אותם ויהרגו אותם. לראשונה אנו חושפים כאן את הקשר האבסורדי בין ארגון "החיילים המשוחררים", שוברים שתיקה לבין ארגון תעאיוש הפוגע בחיילי צה"ל. 

 

תחקיר שוברים שתיקה - אלון ליאל 

המפגש הזה התקיים בשיא הקמפיין הציבורי נגד "שוברים שתיקה". אנשי הארגון הזמינו את מנכ"ל משרד החוץ לשעבר, אלון ליאל, כדי שיעזור להם להתמודד עם הביקורת נגדם. ליאל מסביר לאנשי שוברים שתיקה למה חשוב שיתמקדו בתעמולה נגד המדינה בחו"ל, איזה לקחים אפשר ליישם מהחרם על דרום־אפריקה בתקופת האפרטהייד ואיך פעל למנוע את מינויו של דני דיין לשגריר בברזיל.

תמצית הכתבות בנושא (לחצו כדי לצפות בכתבה):

press to zoom
press to zoom
press to zoom
1/1

חשיפות ותחקירים נוספים על השקרים של ארגון שוברים שתיקה 

"המתנחלים מרעילים מקורות מים"

לדקור חייל זה לא טרור

רכז המתנדבים ב "שוברים שתיקה" מתאר איך הארגון שמספק מידע על צה"ל לדיפלומטים ולגורמים זרים.