תחקיר ארגון תעאיוש

"מתוך ג׳יפ, נושא לוחית זיהוי של הרש"פ, יצאו 6 אנשים חמושים שהעלו את התובע לרכבם באיומי נשק...

החוטפים גרמו נזק לרכב, קרעו את ריפודי המושבים, החרימו חפצים ברכב, כולל: תמונות של יצחק רבין המנוח ושל המלך חוסיין המנוח. החוטפים קשרו את ידיו של התובע, והובילוהו למשרדי הביטחון המסכל בדורא, שם היכו אותו ודרשו ממנו להודות כי שיתף פעולה עם ישראל, ולהסביר מדוע קיבל תעודת זהות ישראלית.

בשעות הערב, העבירו החוטפים את התובע לאזור שומם ליד דורא, גררו אותו על האדמה, כשהוא נחבט קשות ונפגע מסלעים קוצים ודרדרים, והושלך על שיח קוצני. כמו כן, היכו אותו החוטפים, דרכו על גופו בנעליהם, כיבו סיגריות על לחיו הימנית והירך השמאלית, הטילו את מימיהם לתוך פיו, והחדירו בקבוק לפי הטבעת שלו.

כשהוא חבול, זב דם ומכוסה בוץ, הועבר התובע לבית הסוהר של הרש"פ בחברון, הנמצא בשליטת הרש"פ; שם, הוכנס התובע לצינוק. ביומיים שהיה בצינוק, הפשיטו החוטפים את התובע והותירו אותו רק כשתחתונים לגופו, קשרו את ידיו לתקרה, וכרכו חבל סביב צווארו שהביאו לסף חנק, כיבו סיגריות בוערות על גופו, דרכו על בטנו, תוך גרימת כאבים וחבלות קשות, חבטו את ראשו בקיר, היכו אותו במקלות עץ ובידיהם, בעטו בו ופגעו בו באופן מכוון בראש ובאברי המין, כשהוא זב דם חסר ישע וסובל מכאבי תופת. מעוצמת המכות, הקיא התובע ואיבד את הכרתו לסירוגין, ואז שפכו החוטפים מים קרים על גופו הערום.

....

הוא נחטף על ידי אנשי הביטחון המסכל, עת עמד בפתח בית הספר בו לימד, כאשר הוא מסייע לתלמידות לחצות את הכביש, בסיום הלימודים. החטיפה כללה מכות בראשו, והכנסתו בכוח לרכב של הביטחון המסכל. שם, כיסו החוטפים את עיניו, וכבר בנסיעה החלו להכותו ולאיים עליו. לאחר כשעה, הועבר התובע על ידי החוטפים לרכב אחר, בעל לוחית רישוי אדומה של הרש"פ, והובל לבנייני הממשל הפלסטיני בבית לחם. לאחר חקירה, הוא הובל בכוח על ידי החוטפים למבנה נטוש באזור בית לחם; שם, מנעו ממנו החוקרים שינה, כרכו חבל לצווארו עד שכמעט נחנק. כמו כן, החוטפים בעטו בתובע, והיכו בו באגרופים. באחד השלבים, ביימו החוטפים את "הוצאתו להורג" של התובע, תוך כיוון אקדח לראשו, וירייה שחלפה ליד אוזנו."

 

תיאור שני מקרי חטיפה ועינויים של פלסטיני המחזיק באזרחות ישראלית מידי הבטחון המסכל של הרשות הפלסטינית, מתוך פסק דין שניתן בבית המשפט המחוזי בירושלים.

העברת מידע לביטחון המסכל שרוצח ומענה מוכרי קרקעות פלסטינים 

במהלך דצמבר 2014, קיבל עזרא נאווי, מראשי ארגון תעאיוש, טלפון מאזרח ישראלי תושב באר-שבע שהזדהה בשם אחמד, שהציע לו לרכוש קרקעות מפלסטינים בדרום הר-חברון.

נאווי, המגדיר עצמו כפעיל שלום וזכויות אדם, קבע להיפגש איתו כדי לדון בעסקה. משיקולי בטחון אישי, ביקש אחמד להיפגש בשטחי מדינת ישראל.

הפגישה בין השניים נערכה ב-29 בדצמבר 2014, בכניסה לישוב מיתר. נאווי, צירף לפגישה פעיל תעאיוש נוסף, שיתעד את הפגישה באופן סמוי ויסייע לו במקרה הצורך, זאת לאחר שתיאם עם נאסר נוואג'עה עובד ארגון 'בצלם' ו'רבנים לזכויות אדם' ותושב סוסיא הפלסטינית, את תיעוד הפגישה.

 

בדרך לפגישה, סיפר נאווי לפעיל שהתלווה אליו, שאחמד הוא לא הראשון שפונה אליו עם הצעה למכור קרקעות באזור. לדברי נאווי, במהלך השנים פנו אליו שלושה פלסטינים שהיו מעוניינים למכור את הקרקע ליהודים. נאווי הודה כי הוא העביר את התמונות והטלפונים של הפונים אליו לשירותי הביטחון הפלסטינים, כדי לסכל עסקאות מכירה מפלסטינים ליהודים.

במהלך השיחה נאווי מסביר:

 

פעיל: אגב, יש יהודים שמנסים לקנות קרקעות בכלל?

עזרא נאווי: כל הזמן.

פעיל: כן? ומצליחים?

עזרא נאווי: כן.

פעיל: ומה הרשות עושה כדי למנוע את זה?

עזרא נאווי: תופסת אותם, הורגת אותם (=את המוכרים הפלסטינים).

פעיל: הורגת פיזית?

עזרא נאווי: כן. לפני שהיא הורגת אותם היא מכניסה להם הרבה.

פעיל: שזה?

עזרא נאווי: מענים אותם. קודם זובור אחר-כך גזנגה.

נאווי הוסיף כי הוא צריך להשיג בפגישה תמונה של אחמד, כדי להעביר אותה למנגנוני הבטחון של הרשות הפלסטינית.

נאווי ואחמד נפגשו בכניסה לישוב מיתר ב-29 בדצמבר 2014 בשעה 15:00, כאשר נאווי מצלם את הפגישה בהיחבא בטלפון הסלולרי ובמצלמת הרכב שלו. במהלך הפגישה דנו השניים במיקום הקרקעות ובעסקות המוצעות, תוך סיכום להמשיך לקדם את העסקאות.

מיד בתום הפגישה, התקשר עזרא נאווי לנאסר נוואג'עה, מ'בצלם', שעודכן מראש על קיום הפגישה, והשניים קובעים להיפגש כעבור זמן קצר במשרדי ארגון 'קומט-מי' הפועל בדרום הר-חברון, כדי לטפל בהעברת המידע למנגנוני הבטחון הפלסטינים.

במקביל, משוחח נאווי עם פעיל תעאיוש גיא בוטביה, ומבקש ממנו לברר את זהותו האמתית של אחמד באמצעות חיפוש באינטרנט על מספר הטלפון הנייד של אחמד. מאוחר יותר מעביר נאווי לבוטביה את תיעוד הפגישה שצולם במצלמת הרכב, כדי שישמור אותו במקום בטוח.

בדרך חזרה מהפגישה עם אחמד, סיפר עזרא לפעיל תעאיוש שהשתף בפגישה כי עליו להעביר בדחיפות את המידע על אחמד למנגנוני הבטחון הפלסטינים. כחצי שעה לאחר מכן, נפגשו נאווי ונוואג'עה במשרדי ארגון 'קומט-מי' שבדרום הר-חברון. עזרא נאווי עדכן את נאסר נוואג'עה על הפגישה שלו עם אחמד ומסר לו פרטים אודות הקרקעות שאחמד הציע לו לרכוש. נאסר ביקש לקבל את תיעוד הפגישה והשניים מטפלים בהעברת הקבצים מהמצלמה לנאסר.

במהלך הפגישה שיכנע נאסר את עזרא להמשיך לשמור על קשר עם אחמד ולקבוע איתו עוד פגישות, כשבמקביל יעבדו השניים בתיאום ושיתוף פעולה עם מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית ועם חליל אבו-עיד, מפקד הביטחון המסכל הפלסטיני האחראי על אזור יטא. נאסר מציע לנאווי להיפגש עם אבו-עיד כדי לתאם את המשך הקשר עם אחמד במטרה לאתר דרכו את בעלי הקרקע הפלסטינים שעבורם אחמד מתווך בעסקה. בנוסף, נאסר מציע לנאווי לפתות את אחמד להגיע לסיור בשטח, שם יחכו לו אנשי הבטחון המסכל הפלסטיני שיעצרו אותו.

בתגובה, אומר נאווי לנאסר שהוא רוצה שהאחראים ברשות הפלסטינית ידעו על המקרה, ו"שנעשה הכל רשמי, זו לא הפעם הראשונה ולא השניה שלי".

נאווי: ...הוא (נאסר) רוצה להפגיש אותי איתו (עם אבו-עיד).

פעיל: אבל זה תרגיל, מה זאת אומרת?

נאווי: לא, כאילו הם רוצים שאני אמשיך את המשחק, שאני אפגוש אותו עוד פעם. להגיע לאנשים עצמם.

פעיל: אותו אבו-עיד רוצה שתמשיך?

נאווי: נאסר מנסה לעשות פה, שאל אותי, אם אני מוכן להמשיך את המשחק. זאת אומרת לפגוש אותו (את אחמד) עוד פעם ולהתחיל להזיז דברים.

פעיל: וזה בשליחות אבו-עיד?

נאווי: כן.

פעיל: אה, חשבתי שאתה מספר שאבו-עיד מנסה למכור קרקעות.

נאווי: לא, אבו-עיד הוא הבולשת.

פעיל: בן-זונה. איפה הכסף? מה?

נאווי: לא, חס וחלילה, גם אם ירצה אני דוחה כסף. לא רוצה בכלל.

פעיל: אז אבו עיד כבר כן מכיר אותך, אה?

נאווי: כולם מכירים אותי, וגם הוא אישית עצר אותי."

לאחר מכן התקשר נאווי לגיא בוטביה ושאל אותו אם כבר יצא לו לאתר את זהותו האמיתית של אחמד לפי מספר הטלפון שלו.

גיא עונה שאין פרטים על אחמד, ועזרא מעדכן את בוטביה בפרטי האדמות המוצעות למכירה ובשמות של המוכרים שקיבל מאחמד. גיא אומר ש"זה לא לטלפון". בתגובה מפרט נאווי בפני בוטביה באיזה אמצעי צילום תיעד את הפגישה, ושהוא בדרך אליו כדי להעביר לו את התיעוד מהפגישה, כולל תמונה של אחמד.

למחרת, ב-30 בדצמבר 2014, נפגש נאווי עם בכיר במנגנוני הביטחון הפלסטינים ברמאללה, האחראי על סיכול עסקאות מקרקעין של פלסטינים עם יהודים, והעביר לו את המידע על אחמד המתווך, שמות בעלי הקרקעות הפלסטינים והעסקאות המוצעות. 

לדברי נוואג'עה (מארגון 'בצלם'), אנשי הביטחון המסכל לקחו ברצינות את העניין, והם מעוניינים לפגוש את נאווי לפני הפגישה הבאה שלו עם אחמד, ולהמשיך בקידום העסקה, כדי לחשוף פרטים נוספים על מוכרי הקרקעות. בנוסף הוא מציין כי שניים מאנשי הבטחון המסכל המטפלים בעניין הם קרובי משפחתו, אחד מהם בן דוד שלו.

נוואג'עה אמר בפגישה שאנשי הביטחון חשפו כי אחמד הינו במקור ממשפחת אבו סמרה ביטא, המחזיק תעודת זהות ישראלית, אך שמו אינו אחמד. עם זאת, אנשי הביטחון המסכל יכולים לעצור אותו בגלל שהוא מחזיק גם בתעודת זהות פלסטינית. אנשי הבטחון המסכל רוצים לעצור את אחמד, אך הם מחכים לקבל את הניירת שנאווי יקבל מאחמד (כדי לתפוס גם את המוכרים הפלסטינים). נאווג'ה ביקש מאנשי הביטחון המסכל לשמור על ביטחונו של נאווי ו"לסגור את הסיפור בשקט", מבלי להביא את העניין לבית משפט.

לבסוף, מסביר נאווי לפעיל שלנו:

עזרא נאווי: אפשרות סבירה היא שכבר מטפלים במוכרים.

פעיל: כן?

עזרא נאווי: אבל טיפשים, הם לא יתפסו את כולם.

פעיל: יכול להיות שכבר טיפלו במוכרים?

עזרא נאווי: כן

פעיל: וקוראים להם לחקירות או שממש עוצרים אותם וכאלה?

עזרא נאווי: כן, קודם כל מכות, אחרי זה שואלים את השאלות.

ירחמו. ירחמו. בהנאה מרובה.

פעיל: מה, תופסים בן אדם בן 50 ונותנים לו מכות?

עזרא נאווי: כן.

פעיל: מה, "אבו עיד" יתן מכות לראש משפחה?

עזרא נאווי: הוא, יש לו חיילים.

פעיל: אוקי, ואז מה?

עזרא נאווי: Confession (וידוי).

עזרא נאווי מסביר: זה קודם זובור ואח"כ גזנגה

כך עובדת השיטה:

הפעילים המעורבים בפרשה

עובד כתחקירן שטח של ארגון 'בצלם – מרכז המידע הישראלי לזכויות האדם בשטחים' בדרום הר חברון מתחילת שנת 2010. במקביל, עובד של ארגון 'שומרי משפט - רבנים לזכויות אדם'. נוואג'עה משתתף מתוקף תפקידו בפעילויות רבות של תעאיוש באזור דרום הר חברון, ומשתף פעולה עם צלמי הארגון ביחס לחומרים אותם הם מצלמים. נאווג'עה מקבל משכורת מארגון 'בצלם' ובמקביל מהרשות הפלסטינית. לדבריו, הרשות הפלסטינית מעבירה לו את השכר דרך אנשים אחרים, ככל הנראה כדי להסתיר את התשלום מעיני רשויות החוק הישראליות.

נאסר מוחמד אחמד נוואג'עה

עזרא (יצחק) נאווי

פעיל בכיר בארגון 'תעאיוש', האחראי על הקשר בין פעילי הארגון הישראלים לפלסטינים (על רקע שליטתו בשפה הערבית). למעשה, נאווי הוא 'הרוח החיה' של תעאיוש ו"הפרצוף" הציבורי שלה, בשל הופעתו והתנהגותו הססגונית.

נאווי הינו בעל עבר פלילי עשיר, לאחר שהורשע לאורך השנים בלפחות עשרה תיקים פליליים שנפתחו כנגדו, ואף ישב מספר פעמים בכלא. כסיכום לעברו הפלילי של נאווי, ניתן לראות את דבריו של שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, דוד מינץ, אותם כתב אודות נאווי בפסק דין שניתן בשנת 2009:

"בעברו עבירות אלימות קשות שאינן קשורות למשנתו הפוליטית. רישומו הפלילי כולל עבירות של שימוש בלתי חוקי בנשק, מעשה סדום בקטין, כניסה לשטח סגור, איומים, הפרעה לעובד ציבור, עבירות סמים שונות והסעת שב"חים. הוא לא לקח אחריות על אשר עשה ועל פי הצהרתו בכוונתו להמשיך בביצוע עבירות מעין אלו גם בעתיד לבוא"

גיא בוטביה

אחראי תיעוד ומדיה ב'תעאיוש', העובד במקביל עבור ארגון 'שומרי משפט - רבנים למען זכויות האדם', 'שוברים שתיקה', 'בצלם' ועבור ארגוני שמאל קיצוני נוספים בתיעוד אירועים בשטח והפקת סרטונים. מנהל את דף הפייסבוק של ארגון תעאיוש ואת אתר האינטרנט שלו.

בין השאר, צילם את הסרט 'ביקור השואה ביד ושם' של פעילת השמאל נטלי כהן וקסברג שפורסם באפריל 2014 ועורר זעזוע ציבורי מזילות השואה שהופגנה בסרט.

אחמד (שם בדוי) המתווך

קצת על התופעה המזעזעת של בני אדם שמעונים ונרצחים בגלל שמכרו קרקעות ליהודים בארץ ישראל

מה לתקשורת היה לומר על הפרשה?

התחקיר בעובדה שזעזע את המדינה

אבל מהו בעצם ארגון תעאיוש?

ארגון 'תעאיוש' פועל מזה כ-19 שנים באופן מוצהר עבור הפלסטינים תחת הכותרת "ארגון זכויות אדם" וממקד את פעילותו בעשור האחרון באזור דרום הר-חברון.

פעילות הארגון מאופיינת בעיקר בליווי פלסטינים לאדמות שהגישה אליהם נאסרה ע"י צה"ל, עליהן הם טוענים לבעלות או לזכויות. ליווי זה נעשה במטרה לספק "מטריית הגנה" לפלסטינים מפני כוחות הביטחון הישראלים, לסייע להם להפגין נוכחות בשטח ובכך להפריע לשגרת החיים באזור,תוך כדי יצירת חיכוך קבוע עם כוחות הביטחון והמתיישבים היהודים ולתעד את תגובת כוחות הביטחון לצרכים משפטיים.

'תעאיוש' משמש כארגון שטח הפועל יחד ועבור מספר ארגונים אנטי-ציוניים מישראל ומחו"ל, בעיקר בגזרת דרום הר חברון. כך למשל, מסייע הארגון להפקת וליווי הסיורים של ארגון 'שוברים שתיקה' בדרום הר חברון, כאשר בתמורה מממנים ב'שוברים שתיקה' הסעות של הארגון לפעילויות הקבועות שלו בשבתות ואף משלם לחלק מפעילי 'תעאיוש'.

במסגרת שיתופי הפעולה שמקיים הארגון, פעיליו מאתרים פלסטינים הטוענים לזכויות על אדמות בקרבת ישובים ישראלים או בתחומי שטחי אש של צה"ל ואף משכנעים פלסטינים לטעון לזכויות, גם אם אינן קיימות ומנחים אותם לתעד כניסה לאדמות ללא היתר ולתעד את תגובת כוחות הביטחון. הגעת הפלסטינים לאדמות נעשית בהנחיית ובהכוונת 'תעאיוש', כאשר מידי שבת נקבעת רמת האגרסיביות של החיכוך עם כוחות הביטחון, לעתים אף בניגוד לרצונם של הפלסטינים. התיעוד משמש מאוחר יותר לטובת הגשת עתירות ותביעות משפטיות. במקרה בו נעצרים פעילי הארגון או הפלסטינים, דואג ארגון 'שומרי משפט – רבנים לזכויות אדם' לסייע משפטית וכספית בשחרורם ממעצר.

במסגרת שיתופי הפעולה שמקיים הארגון, פעיליו מאתרים פלסטינים הטוענים לזכויות על אדמות בקרבת ישובים ישראלים או בתחומי שטחי אש של צה"ל ואף משכנעים פלסטינים לטעון לזכויות, גם אם אינן קיימות ומנחים אותם לתעד כניסה לאדמות ללא היתר ולתעד את תגובת כוחות הביטחון. הגעת הפלסטינים לאדמות נעשית בהנחיית ובהכוונת 'תעאיוש', כאשר מידי שבת נקבעת רמת האגרסיביות של החיכוך עם כוחות הביטחון, לעתים אף בניגוד לרצונם של הפלסטינים. התיעוד משמש מאוחר יותר לטובת הגשת עתירות ותביעות משפטיות. במקרה בו נעצרים פעילי הארגון או הפלסטינים, דואג ארגון 'שומרי משפט – רבנים לזכויות אדם' לסייע משפטית וכספית בשחרורם ממעצר.

במהלך המחקר תועדו גם קשרים ישירים והעברת מידע מפעילים בכירים ב'תעאיוש' לבין מנגנוני הביטחון הפלסטינים, במטרה לסכל פעילות של פלסטינים שאינה לרוחם של פעילי 'תעאיוש', כגון מכירת קרקעות ליהודים, אף במחיר של פגיעה בחיי אדם (כפי שנחשף בתחקיר 'עובדה', 7.1.2016).

לאורך השנים נעצרו, נשפטו ולעתים אף נכלאו מספר פעילים מהארגון, בשל פעילותם ב'תעאיוש'. הבולט שבהם הנו עזרא נאווי ששימש כ'רוח החיה' של הארגון, בעל עבר פלילי עשיר והרשעות רבות ומגוונות.

למרות שנות פעילותו הרבות, הארגון אינו רשום כישות משפטית במדינת ישראל או מחוצה לה, ובכך אינו מדווח לרשויות המס ולרשות התאגידים על פעילותו הכספית. יחד עם זאת, הארגון קיבל לאורך שנות קיומו כספי תרומות מהארץ ומחו"ל בהיקפים גדולים, לעיתים ישירות ולעיתים דרך ארגונים ששימשו עבורו כצינורות לקבלת הכספים, כאשר מספר מצומצם של פעילים בכירים מטפלים בכספי הארגון תחת שמירה על מעטה סודיות. עובדות אלו מעלות חשד סביר להלבנת הון ועבירות מס.

השתלטות על אדמות מדינה

במסגרת פעילות הארגון, הפנתה המחלקת המשפטית של ארגון 'שומרי משפט' פלסטיני בשם סלאמן אל מנהלי תעאיוש, עמיאל ורדי ועזרא נאווי. פלסטיני זה ביקש את עזרת  הארגון למנוע הכרזה על קרקעות באזור אלעזר שבגוש עציון כאדמות מדינה. יש ליין שהחוק קובע שאדמה שלא נעשה בה שימוש במשך 7 שנים ואינה רשומה בטאבו חוזרת אוטומטית לבעלות המדינה.

פעילי תעאיוש, בראשם עמיאל ורדי נפגשו עם סלאמן וערכו איתו סיוע באדמה. לדברי סלאמן, האדמה היתה שייכת לאביו, אך במשך כארבעים שנים אביו והוא לא הגיעו לעבד את הקרקע, ובשל ההכרזה הצפויה (על אדמות מדינה) הוא החליט לקבוע עובדות בשטח כדי לסכל את ההכרזה ועל כן מבקש את עזרת תעאיוש. במצלמה נראה ורדי אומר "הדבר הכי חשוב זה להתחיל לעבוד, לשתול. זה הדבר הכי חשוב".

יש לציין כי בחלק מהמקרים הגישה לקרקע אכן נמנעת על ידי הצבא מטעמי ביטחון, בעיקר באזורים הסמוכים להתנחלויות, אבל יש מקרים שלא. סלמאן אומר למצלמת השתול שלא נמנעה ממנו מעולם גישה לשטחו, וכי הוא בחר שלא לעבד את האדמה, ובכל זאת פעילי תעאיוש פועלים בשטח בניגוד לחוק כדי לשנות את המציאות.

 

יצירת מציאות בשטח באמצעות עימות, מאפיינת דווקא את ארגון תעאיוש הישראלי. ארגון איטלקי מקביל שעובד בשטח מקפיד רק לתעד את המציאות, לא לייצר אותה. "האיטלקים עושים רק תיעוד, הם לא נכנסים לעימותים או למעצרים. הם מאוד זהירים. אנחנו מתעמתים", מעיד ורדי עצמו.

בסרטון הבא ניתן לראות את תקציר השיטה:

האבסורד הגדול ביותר התגלה בפני התחקירנים שלנו כאשר צילמו את עזרא נאווי משכנע פלסטיני לטעון בעלות על קרקע שמכר, אף על פי שהפלסטינאי מחדד את העובדה שהקרקע נמכרה והוא אינו הבעלים. הפלסטינאי מסביר שוב שהקרקע אינה שלו ונאווי אומר לו "שכח את המכירה יא חאג'".

בשביל האופרציה המורכבת הזו של טענת בעלות בצורה מניפולטיבית מצריכה משאבים רבים. לכן ארגון תעאיוש לא עובד לבד אלא בשיתוף עם ארגונים קיצוניים נוספים. אחד מהם הוא ארגון רבנים לזכויות אדם, ככה זה עובד:

%D7%92%D7%A0%D7%99%D7%91%D7%AA%20%D7%90%

כתבה על הפעילות האסורה של תעאיוש ב'ידיעות אחרונות':

הטרדה ושיבוש הפעילות של חיילי צה"ל

בשנים האחרונות, פועל הארגון בעיקר בשבתות, כאשר מידי שבת בבוקר יוצאת קבוצת פעילים מ'גן הפעמון' בירושלים לסיורים בשטח ולליווי של רועי צאן וחקלאים פלסטינים לאדמות שצה"ל אוסר את הכניסה אליהן, על-פי רוב מסיבות ביטחוניות.

מטרת הסיורים היא יצירת גישה של הפלסטינים לאדמות שסביב היישובים או לשטחי אש של צה"ל, כדי לעבד את האדמות ולהחזיק בהם דה-פקטו, או לחילופין לתעד את מניעת הגישה לאדמות על-ידי חיילי צה"ל במטרה לעשות בתיעוד שימוש משפטי.

הפעילים הישראלים משמשים מטריית הגנה מפני הרחקתם של הפלסטינים מהשטח, תוך קיום עימותים מילוליים רבים עם חיילי צה"ל וכוחות המשטרה, שלעיתים הופכים לעימותים אלימים עם תושבי היישובים היהודים באזור. במקרים רבים נעצרו פעילי הארגון לאחר שנתפסו מפירים צווי 'שטח צבאי סגור' או שהפריעו לפעולת כוחות הביטחון.

במהלך הפעילות, הפעילים הישראלים חוצצים בין כוחות הביטחון והמתיישבים לבין הפלסטינים, כאשר הפעילות עצמה מתועדת כל העת בצילומי וידיאו במטרה להרתיע את חיילי צה"ל וכוחות המשטרה מלהפעיל כוח כדי להרחיק את הפלסטינים מהשטחים האסורים בכניסה.

באתר האינטרנט של תעאיוש, מצהיר הארגון כי פעיליו "חותרים לקראת עתיד של שוויון, צדק ושלום, באמצעות פעולות סולידריות יומיומיות, ישירות ובלתי-אלימות, המכוונות לסיום הכיבוש הישראלי של טריטוריות פלסטיניות וביסוס שוויון אזרחי לכל".

למרות זאת, ניתן למצוא מקרים בהם נקטו פעילי הארגון באלימות או בעידוד אלימות כלפי מתיישבים יהודים באזור דרום הר חברון.

כך למשל, באירוע חמור שהתרחש בשבת ה-5 ביולי 2008, קבוצה של פלסטינים ופעילי תעאיוש, בהובלתו של עזרא נאווי, הגיעו על-פי פרסומים בתקשורת לישוב מצפה עשהאל, והחלה להעלות באש את מטע הזיתים של תושבי המקום. האש הגיעה עד סמוך לבתים, והמתיישבים יצאו לכבותה ולהניס את הפורעים. אחד הערבים, שהתנפל ותקף במכוש אישה תושבת המאחז, עוכב ע"י המתיישבים, שהזעיקו את כוחות הביטחון.

במקרה אחר, שפורסם דווקא על-ידי ארגון תעאיוש בעצמו, ניתן לראות סרטון שצולם ב-20 בנובמבר 2010, בו תוקפים פעילי הארגון את תושב מצפה יאיר שניסה למנוע מהם לשאוב מים מבאר עליה טען לבעלות. כנגד אחת מפעילות תעאיוש, צביה טיר, נפתחה תביעה פלילית בשל האלימות שהפעילה כנגד אחד המתיישבים, כפי שניתן לראות בסרטון. הליך זה עדיין מתנהל בבית המשפט השלום בירושלים.

במספר מקרים נראה כי נאווי מעודד את אלימות הפלסטינים כנגד המתיישבים וכנגד חיילי צה"ל. כך למשל, ב-6 בדצמבר 2014, תועד נאווי כשהוא מבקש מפלסטינים לזרוק אבן על כלי רכב צבאי שנסע מאחוריו בדרום הר חברון.

תעאיוש משמש כארגון שטח הפועל יחד ועבור מספר ארגונים אנטי-ציוניים מישראל ומחו"ל, בעיקר בגזרת דרום הר חברון. כך למשל, מסייע הארגון להפקת וליווי הסיורים של ארגון 'שוברים שתיקה' בדרום הר חברון, כאשר בתמורה מממן 'שוברים שתיקה' הסעות של הארגון לפעילויות הקבועות שלו בשבתות ואף משלם לחלק מפעילי תעאיוש.

פעיל תעאיוש יורק בפניה של חיילת צה"ל