%D7%9C%D7%95%D7%92%D7%95%20%D7%90%D7%A0%

אנרכיסטים נגד גדרות

בשנת 2004 התאגדו מספר פעילים אנרכיסטים מישראל והחלו ליזום יחד עם הועדות העממיות הפלסטיניות (מערכת ארגונית שהוקמה לטובת ייזום ותיאום פעולות מאבק פלסטיניות המוניות נגד צה"ל), הפגנות קבועות נגד בניית 'גדר ההפרדה' לאורך הקו הירוק, בהשתתפות פלסטינים, ישראלים ופעילים מחו"ל. מאוחר יותר אימצו האנרכיסטים את השם 'אנרכיסטים נגד הגדר' (לעיתים הם נקראים 'אנרכיסטים נגד גדרות').

האנרכיסטים הישראלים תועדו פעמים רבות מובילים את ההפגנות, מתעמתים עם חיילי צה"ל, שוהים בין זורקי אבנים ומעניקים להם סיוע, מגוננים בגופם על פלסטינים ואף מעבירים כספים למארגני ההפגנות מהצד הפלסטיני. במקביל התבטאו פעילים מרכזיים מבין האנרכיסטים כי הם תומכים כיחידים וכארגון בזריקות האבנים על חיילי צה"ל ואף עושים זאת בעצמם לעתים. כמו כן, הם תומכים בחיסול הציונות והקמת "מדינה פלסטינית דמוקרטית" מן הירדן ועד הים התיכון.

נראה כי בלי נוכחותם של האנרכיסטים, הפגנות אלו המספקות את חומר התעמולה השבועי לקמפיין ה-BDS העולמי, היו דועכות מעצמן או מופסקות על כוחות צה"ל. נוכחותם של ישראלים בין המתפרעים מעמידה את כוחות הבטחון בפני בעיה מבצעית ותקשורתית, אותה מנצלים הישראלים עד תום כדי למנף את המאבק הפלסטיני על התודעה הבינלאומית.

הפגנות אלו, שהם למעשה הפגנות ההופכות מידי שבוע לעימותים אלימים, גבו לאורך השנים את חייהם של עשרות מפגינים פלסטינים והביאו לפציעתם של מאות רבות (לפחות) מהצד האחד, ומהצד השני לפציעתם של חיילי צה"ל רבים, כולל פציעות חמורות שהפכו מספר חיילים לנכים לצמיתות.

צפו בתחקיר שהפקנו עם חדשות "כאן 11":

צפו בתקציר התחקיר:

לפני למעלה ממאה וחמישים שנה הגדיר הפילוסוף הצבאי קרל פון קלאוזביץ את הניצחון במלחמה, כ"מיטוט המורל והרוח של האויב".

כיום, אין ספק ש"מצב הרוח הלאומי" והמוטיבציה להגן על ערכי המדינה וגבולותיה, מושפעים באופן ישיר מהמידע שמועבר במהירות שיא מזירת התרחשות חדשותית ספציפית אל מסכי הסמרטפונים ומרקעי הטלוויזיות ברחבי המדינה והעולם. על עיצוב התודעה הבינלאומית והלאומית הישראלית מופעלות מניפולציות רבות בזירות רבות כדי למוטט את "המורל והרוח".

אין ספק כי בשנים האחרונות נוצר סדק במורל ובביטחון העצמי של חיילי צה"ל בעיקר בזירה הפלסטינית.

אירוע הזוכה למיליוני צפיות בכל העולם, בו מפקד פלוגת לוחמים בצה"ל עומד וחוטף סטירות ובעיטות משתי נערות בליבו של כפר פלסטיני, הנה נקודת שבר ביכולת ההרתעה של צה"ל. התמודדות של חיילים חמושים עם אזרחים לא חמושים התוקפים אותם לעיני המצלמות כדי לייצר פרובוקציה וחומר תעמולה, גורמת לחיילים לעמוד חסרי אונים כמעט, בין השאר בשל החשש כי המערכת הצבאית תשפוט אותם לחומרה כדי לטהר את שמו של צה"ל בעיני העולם, כצבא מוסרי ונאור.

סיפורה של עהד תמימי, הנערה הבלונדינית מהכפר נבי צאלח שסטרה והיכתה קצין צה"ל לעיני המצלמה, הציבה באור הזרקורים באופן פתאומי את המתרחש בכפר נבי צאלח ומוקדים נוספים ביו"ש כבר למעלה מעשור.

זוהי הזדמנות טובה להציג לציבור את קבוצת הפעילים הישראלים שמהווים חלק מרכזי במערכה המתנהלת כנגד הלגיטימציה לקיומה של מדינת ישראל ולשליטתה ביהודה ושומרון.

ההפגנות השבועיות המתקיימות מידי יום שישי בכפר נבי צאלח (הסמוך לישוב נווה-צוף שבבנימין) ובשלושה מוקדים נוספים, הנן חלק מאותה מערכה בינלאומית. הפגנות אלו הנן הפקה מושקעת של ישראלים, פלסטינים ופעילים זרים שיחד עם צלמי עיתונות קבועים, מספקים את חומר התעמולה השוטף עבור קמפיין ה-BDS והדה-לגיטימציה העולמי כנגד ישראל. חלק זה של המערכה גבה עשרות הרוגים ומאות פצועים משני צידי המתרס, לאורך חמש עשרה השנים האחרונות.

מתיעוד שאספנו מתוך ההפגנות במשך תקופה ארוכה, עולה כי הפעילים הישראלים המשתתפים בהפגנות הם חלק בלתי נפרד מארגון ההפגנות, משמשים עבור המתפרעים כמגנים אנושיים בפני חיילי צה"ל, ואף מנסים לסכל ולשבש את מאמציהם של חיילי צה"ל לפיזור ההפגנה ומעצר מתפרעים פלסטינים. לעיתים נעצרים האנרכיסטים הישראלים עצמם, ואז הם מטופלים ע"י עורכי דין ישראלים שנשכרו מראש לטובת הגנה עליהם.

קובי סניץ

בבית המשפט - ספטמבר 2019

ההתפרעויות מתרחשות באופן קבוע, בעיקר בימי שישי ומתוזמנות בדרך כלל יחדיו, במקומות                          שונים. עיקר ההתפרעויות מתרחשות בכפרים בלעין, נעלין, קדום ונבי צלאח.

לדוגמא בכפר נעלין האנרכיסטים הישראלים מגיעים לכפר על-פי רוב ברכבו של רכז הכפר הישראלי,                                קובי סניץ.

לפעילים הישראלים מחכים עשרות מפגינים פלסטינים, כאשר אליהם מצטרפים פעילים זרים מחו"ל,                                כשהם מלווים בצוותי צילום פלסטינים וזרים.

במקרים בהם מגיעים פעילים זרים חדשים להפגנה, נערך להם תדריך מקדים על ידי נציג האנרכיסטים                          המדריך אותם כיצד להתמודד עם חיילי צה"ל, עם הגז המדמיע הנזרק לעברם וכיצד להתנהג במקרה                                  של מעצר.

ההפגנות בנעלין מתחילות בתהלוכה לעבר גדר ההפרדה הסמוכה לכפר בנתיב קבוע, כשבקבוצה המובילה את המפגינים צועד קובי סניץ יחד עם פעילים ישראלים נוספים המתלווים אליו. עם ההגעה לנקודת החיכוך מתחילים המפגינים בקריאות גנאי כנגד חיילי צה"ל ומדינת ישראל לעיני המצלמות, שהופכות תוך זמן קצר לזריקות אבנים ובקבוקי תבערה, כשמנגד מנסים חיילי צה"ל להרחיק את המתפרעים מהגדר.

קובי סניץ אינו רק מפגין מן השורה, אלא תועד על ידינו כשהוא מדריך את זורקי האבנים כיצד להימנע מהיפגעות מכדורי הגומי שיורים חיילי צה"ל לעברם, ואף מספר איך ניסה להבעיר צמיג בסמוך לגדר ההפרדה. במקרה אחר ניתן לראות תיעוד בו הוא והרצל שוברט צועדים בראש ההפגנה יחד עם פלסטיני הכורז במגאפון לעבר חיילי צה"ל את המשפטים שהם אומרים לו להגיד (לאחר מכן הם נעצרים ע"י כח צה"ל).

בזמן מבצע 'צוק איתן', שעות אחדות לאחר חטיפתו של הדר גולדין ז"ל, תועדו בהפגנה השבועית בניעלין שישה פעילי חמא"ס שהגיעו משכם להפגנה עם דגלים וסמלים של תנועת החמא"ס.

הכרוניקה של ההפגנות השבועיות

הפגנות יום השישי, מתנהלות בכרוניקה קבועה:

 1. התכנסות של הישראלים בת"א ונסיעה למוקדים הקבועים;

 2. התכנסות המפגינים הישראלים, פלסטינים וזרים מחוץ למסגד או בנקודה מרכזית בכפר בשעה קבועה;

 3. תדריך למשתתפים ע"י אחד מהפעילים הוותיקים לטובת המצטרפים החדשים (בחלק מהמקרים התדריך מועבר ע"י הישראלים);

 4. תהלוכה מנקודת הכינוס אל הכניסה לכפר / גדר הבטחון הכוללת קריאות לחיסול מדינת ישראל עד להגעה לנקודה קבועה של חיכוך עם חיילי צה"ל;

 5. יצירת פרובוקציות מול החיילים במטרה להכשילם לעיני המצלמות בתגובה שמצטלמת באופן שלילי.

 6. ההפגנה הופכת לאלימה באמצעות זריקות אבנים ובקבוקי תבערה לעבר חיילי צה"ל.

 7. סיום ההפגנה בשעה קבועה.

 8. כינוס בכפר לטובת סיכום האירוע והתפזרות.

 9. הפצת תיעוד ההפגנה על-ידי צוותי התקשורת והצלמים הישראלים והפלסטינים המתלווים להפגנות באופן קבוע ברשתות החברתיות, אתרי חדשות, בלוגים ועוד תוך כדי ההפגנה ולאחריה.

הפגנה של אנרכיסטים נגד גדרות

דוגמאות לחיילים שנפצעו (מתוך עשרות)

ינואר 2018

חייל פצוע מהפגנות שישי של אנרכיסטים נגד גדרות
 • 27.06.2011, בלעין: חייל צה"ל נפצע בפניו באורח קל כתוצאה מיידוי אבנים במהלך הפגנה אלימה בכפר.

 • 07.12.2012, כפר קדום: שלושה חיילי צה"ל ושוטר מג"ב נפצעו באורח קל מיידוי אבנים במהלך הפגנה אלימה, חייל אחד נפצע בראשו ושניים נפצעו ביד

 • 04.09.2015, נבי צאלח: קצין צה"ל נפצע באורח קל מפגיעת אבן בראשו ולוחם מג"ב נפצע קל מפגיעת אבן בכתפו, במהלך הפגנה אלימה שכללה הפרות סדר ויידויי אבנים.

 • ינואר 2018, נבי צאלח: חייל צה"ל נפצע בעינו וראשו מפגיעת אבן במהלך הפגנה אלימה באחד מימי השישי בכפר.

 

אידיאולוגיה

"אנרכיסטים נגד הגדר היא קבוצה שהוקמה ב-2003 במטרה לפעול נגד הגדר והחומה שישראל בונה על אדמות פלסטיניות בגדה המערבית. מאז ועד היום פועלת הקבוצה בשיתוף פעולה הדוק עם פלסטינים, במאבק עממי נגד הגדר והחומה בגדה המערבית, נגד המצור וההתקפות על רצועת עזה, ונגד הכיבוש בכללות."

מתוך אתר הארגון

"אנרכיסטים נגד הגדר" הוא ארגון ישראלי המורכב מפעילים רדיקליים, אנטי-ציוניים ואנרכיסטים שאינם מכירים במסגרות ובסמכויות של הרשויות של מדינת ישראל, כולל בתי המשפט, המשטרה וצה"ל.

רובם רואים את מדינת ישראל ככובשת גם בגבולות 48', ותומכים באופן מפורש בהתפרעויות נגד חיילי צה"ל, גם כאשר הן כוללות זריקות אבנים נגד חיילים. במספר הזדמנויות דיברו פעילי הארגון על תמיכתם ותמיכת הארגון בזריקות האבנים על חיילי צה"ל וחלקם אף העידו על עצמם כי פעלו באלימות כלפי חיילי צה"ל.

פעילי הארגון מדברים בגלוי על רצונם להפיל את השלטון היהודי ציוני במדינת ישראל ולייסד במקומה "מדינה פלסטינית דמוקרטית" על כל שטחה. למרות שהארגון פועל באופן קבוע כבר משנת 2004, הוא מעולם לא נרשם כעמותה או כחברה לתועלת הציבור כדין, זאת, כחלק מתפיסת העולם האנטי-ממסדית של פעילי הארגון.

פעילים בארגון רואים עצמם כחלק מרשת אנרכיסטים בינלאומית ששאיפתם היא למוטט את מוסדות המדינות בהן הם מתגוררים.

אילן שליף, מבכירי "אנרכיסטים נגד גדרות" מסביר לתחקירן שלנו מהי האידיאולוגיה שעומדת בבסיס הארגון:

ההליך המשפטי

בתחילת שנת 2019 הגשנו קובלנה פלילית עם שלושה חיילי צה"ל שנכחו בהתפרעויות האלימות, נגד שלושה מהפעילים המרכזיים של "אנרכיסטים נגד גדרות", יונתן פולק, קובי סניץ ואילן שליף. הקובלנה התקדימית העמידה לראשונה, אנרכיסטים, פעילי "זכויות אדם" כביכול לדין.

במהלך הדיונים שהתקיימו לאורך השנה, הנאשם יונתן פולק לא התייצב לדיונים וסרב להיות מיוצג ע"י עו"ד. לאחר מספר דיונים, משהתברר שפולק לא מתכוון להגיע הוצא לו צו מעצר ע"י השופט. במקביל ניסינו לאתר אותו מספר פעמים בביתו, אולם פולק סיפק תירוצים שונים להיעלמותו.

 

 


ב-6 בינואר 2020 בשיתוף פעולה שלנו עם משטרת ישראל, נעצר יונתן פולק בבניין עיתון 'הארץ' והובא למעצר. פולק שהה במעצר כחודש וחצי.

לאחר כמה חודשים, פרסם פולק מאמר בעיתון הארץ בו הוא מבהיר שהוא אינו מכיר ברשויות החוק הישראליות ובבית המשפט.

00:00 / 01:12

לחצו על התמונה

מאמר של יונתן פולק בו הוא מהיר שלא יך לבית המשפט

לתחקיר המלא על ארגון אנרכיסטים נגד גדרות